Warto stosować "ciepły montaż" okien

Dodano: wtorek, 24 stycznia 2012 12:16

Obecnie większość osób planujących wymianę lub montaż okien w nowym domu ma świadomość jak istotny jest dobór produktów o dobrych parametrach użytkowych i izolacyjnych. By okna wysokiej jakości mogły właściwie pełnić swoją rolę, należy zainwestować  w odpowiedni system ich montażu.

Montaż okien dokonywany jest raz na wiele lat. Jeżeli nie będzie gwarantował odpowiedniego poziomu izolacji termicznej, to same energooszczędne okna nie zapewnią dużych oszczędności związanych z kosztami energii cieplnej. Dlatego warto stosować "ciepły montaż" okien, czyli innowacyjną metodę gwarantującą ograniczenie strat energii w kolejnych latach.

Obniżenie wartości rachunków za ogrzewanie to wyraźnie odczuwalna zaleta "ciepłego montażu" okien. Efektywność metody będzie widoczna już w pierwszym sezonie grzewczym. Zima potrafi dotkliwie pokazać różnorodne nieszczelności w termoizolacji domu lub mieszkania.

Jeśli rachunki za ogrzewanie okażą się zbyt wysokie, kwestia poprawy izolacji cieplnej może być trudna do rozwiązania. Zwykle winne są temu projektowe i montażowe błędy lub wybór złej jakości materiałów.

Dość łatwo można wymienić kocioł czy uzupełnić system grzewczy. Zmiana sposobu zamontowania stolarki jest dużo bardziej kłopotliwa. Może się wiązać z demontażem okna, powtórnym wykonaniem uszczelnienia i izolacji połączenia okna ze ścianą. Świadomość wpływu prawidłowego wykonania uszczelnienia i izolacji termicznej na styku okna ze ścianą zewnętrzną na wysokie rachunki za ogrzewanie jest więc dla inwestorów bardzo ważna.

Soudal Window System - okno po zamontowaniu - wnętrze pomieszczeniaBłędy wykonawcze w zakresie uszczelnienia połączenia okno-ściana, powodują osłabienie struktury warstwy izolacyjnej, przyczyniając się do powstania mostków termicznych, które prowadzą do strat ciepła. Zatem korzystne będzie zastosowanie "ciepłego montażu" okien, na przykład w postaci rozwiązania Soudal Window System.

By ograniczyć późniejsze straty ciepła większość świadomych inwestorów wybiera obecnie energooszczędne okna o najwyższych parametrach izolacyjnych. Wymaga to często dużych nakładów finansowych. Jednak na sposób montażu zazwyczaj nikt nie chce wydawać dodatkowych środków.

Oszczędność na materiałach i kosztach robocizny podczas montażu jest tak naprawdę stratą. W konsekwencji przyczynia się bowiem do późniejszego generowania wysokich rachunków za ogrzewanie. Określany jako ciepły, warstwowy montaż uszczelnienia i izolacji połączenia okna ze ścianą, zapewnia trwałe i skuteczne uszczelnienie miejsc osadzenia okien.

"Trójwarstwowe uszczelnienie i izolacja połączenia okna ze ścianą zewnętrzną to rozwiązanie konieczne, które powinno stać się w Polsce standardem. Uszczelnienie okna na obwodzie składa się z warstwy zewnętrznej, środkowej i wewnętrznej. Warstwę zewnętrzną stanowi uszczelnienie wykonane z impregnowanych taśm rozprężnych lub taśm warstwowych paroprzepuszczalnych. Warstwę środkową stanowi izolacyjna pianka wypełniająca (np. pianka poliuretanowa) lub mineralne materiały izolacyjne (np. wełna mineralna), które zapewniają izolację termiczną i akustyczną szczeliny między oknem i ścianą budynku.

Soudal Window System - montaż oknaPrawidłowe wykonanie połączenia okna ze ścianą, to nie tylko jego zamocowanie mechaniczne i wypełnienie szczeliny na obwodzie pianką poliuretanową lub wełną mineralną, ale także uszczelnienie zewnętrzne i wewnętrzne przy zastosowaniu odpowiednich folii paroszczelnych i paroprzepuszczalnych, co ma istotny wpływ na późniejsze funkcjonowanie okna i warunki panujące wewnątrz pomieszczeń", mówi Krzysztof Mateja, autor wydanej przez Instytut Techniki Budowlanej "Instrukcji montażu okien i drzwi balkonowych".

"W 'ciepłym montażu' niezwykle ważne są odpowiednie materiały, zapewniające późniejszą właściwą pracę okien w ościeży. Wprowadzony przez nas kompletny Soudal Window System to innowacyjny i kompleksowy system trójwarstwowego montażu okien opracowany na potrzeby budownictwa energooszczędnego. W jego skład wchodzą: piana poliuretanowa, taśmy paroizolacyjne, taśmy rozprężne i masy uszczelniające. Ten profesjonalny zestaw produktów do montażu stolarki okiennej sprawdza się zarówno przy tradycyjnym budownictwie, jak i przy tak wymagających projektach jak domy pasywne", mówi Michał Sawicki z firmy Soudal.

Podejmując decyzję o metodzie montażu okien należy wziąć pod uwagę poświęcenie dodatkowej kwoty na trwałe i innowacyjne rozwiązanie. Jego koszt w porównaniu do nakładów na okna i drzwi jest bardzo mały.

W wyniku przyzwyczajenia do rozwiązań z początku lat 90 wypełnienie szczeliny między oknem a ościeżem wykonywane jest najczęściej jedynie przy użyciu piany lub wełny mineralnej. To jednak jedynie 1/3 koniecznych do uszczelnienia okna prac. W przypadku wyboru sposobu montażu okien podjętej raz decyzji nie można zmienić. Zatem warto stosować "ciepły montaż" okien, gdyż skutki dobrego lub złego wyboru będą domownikom towarzyszyć przez wiele lat.

źródło: chemiabudowlana.info
zdjęcia: Soudal

Firma Soudal