Straty ciepła w sezonie grzewczym

Dodano: środa, 28 grudnia 2011 14:04

Wciąż mało upowszechniona jest świadomość, iż na ogólną izolację termiczną mieszkania bardzo duży wpływ mają okna. Wykonane w standardzie energooszczędnym mogą przyczynić się do zmniejszenia ilości traconej przez stolarkę energii nawet o ponad 50%.

Gruntowne zadbanie o izolację okien może zabezpieczyć przed ryzykiem wysokich rachunków za ogrzewanie. Wyniki badań Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska wskazują, że około 28% strat ciepła w sezonie grzewczym przypada na stolarkę okienną.

Straty ciepła w budynkuIzolacyjność cieplna okien zależy od wielu elementów. "Najważniejszym z parametrów technicznych, które ją określa, jest współczynnik przenikania ciepła dla całego okna, określany skrótem Uw. Im wartość tego współczynnika jest niższa, tym mniej ciepła ucieka z naszego domu. Pamiętajmy o tym, by sprawdzać współczynnik dla całego okna, a nie np. dla samej szyby (Ug), gdyż nie przedstawia on faktycznego ubytku ciepłego powietrza", mówi Marcin Szymanowski, kierownik Działu Marketingu firmy Sokółka Okna i Drzwi SA.

Kolejny ważny element to służący do produkcji okien materiał. Największa termoizolacyjność charakteryzuje drewno. Nie przewodzi ono ciepła, więc przy zastosowaniu okien drewnianych, większa jego ilość pozostaje wewnątrz pomieszczeń. Dla zachowania odpowiedniej szczelności istotny jest zastosowany pakiet szybowy, system uszczelek oraz odpowiedni montaż.

"Poprawnie przeprowadzony montaż jest niezwykle istotny. Nawet okna o najlepszych właściwościach można zepsuć źle przeprowadzonym montażem, przez co nie będą one w przyszłości w pełni prawidłowo funkcjonować. Warto skorzystać więc z montażystów sprawdzonych i polecanych przez producentów", radzi Marcin Szymanowski.

Straty ciepła w sezonie grzewczym można także efektywnie ograniczyć montując zewnętrzne rolety. "Rolety zewnętrzne w odczuwalny sposób poprawiają bilans energetyczny budynku. Zmniejszenie strat energetycznych przy zasłoniętych roletach wynosi około 25 - 40%, w zależności od wyjściowej izolacyjności przegrody okiennej. Ponieważ są wykonane z tworzyw odpornych na działanie warunków atmosferycznych, skutecznie chronią przed wiatrem, deszczem, śniegiem i mrozem. Stanowią również dodatkową warstwę ochronną okna", mówi Marcin Miraś, dyrektor handlowy firmy Vertex.

Profile specjalnie przygotowywanych rolet wypełniane są dobrze izolującą pianką poliuretanową. "Jak wiadomo pianka poliuretanowa ma wysoką gęstość, co z kolei przekłada się na jej wysoki współczynnik parametrów izolacyjnych. Jest używana również do uszczelniania okien i drzwi podczas montażu w otworach.

Rolety zewnętrzne VertexKiedy rolety są zaciągnięte, między oknem a pancerzem rolety tworzy się dodatkowa przestrzeń, coś w rodzaju poduszki powietrznej, w której powietrze jest uwięzione. Ponieważ w takich warunkach niemożliwa jest cyrkulacja - skutecznie blokuje ją właśnie gęsta pianka - powietrze nie wymienia się z zimnym powietrzem. Dzięki temu wychładzanie temperatury w pomieszczeniu jest znacznie spowolnione", wyjaśnia specjalista z firmy Vertex.

O dobrą izolację otworów okiennych warto zadbać przed nadejściem zimy. Dzięki temu straty ciepła w sezonie grzewczym nie będą powodem znacznych ubytków w domowym budżecie.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy Sokółka Okna i Drzwi SA, która znajduje się tutaj.

źródło i zdjęcia: Sokółka Okna i Drzwi SA oraz vertex.pl