Szkoły budowlane - program edukacji zawodowej

Dodano: wtorek, 01 września 2015 08:37

Ponad 20 tysięcy wysoko kwalifikowanych wykonawców prac instalacyjnych, związanych z oknami, drzwiami, bramami, roletami i fasadami, potrzebnych będzie w najbliższych latach w naszym kraju. Tak wyliczyło Zrzeszenie Montażystów Stolarki, w związku z rosnącymi wymaganiami budownictwa energooszczędnego. Tymczasem z programów nauczania zawodowego zniknęły zajęcia związane z montowaniem wyrobów stolarki budowlanej.

Absolwenci szkół budowlanych wchodzą w życie zawodowe bez znajomości konstrukcji okiennych i podstawowych choćby zasad ich wbudowywania. Współpraca branży z władzami oświatowymi może jednak przynieść bardzo korzystne zmiany w tym zakresie.

Ministerstwo Edukacji Narodowej objęło właśnie patronat nad najnowszą inicjatywą środowiska stolarki budowlanej, skierowaną do uczniów i nauczycieli szkół zawodowych. Realizowany przez Zrzeszenie Montażystów Stolarki program Edukacji Zawodowej stawia sobie za cel dotarcie z wiedzą o oknach i ich montowaniu do wszystkich placówek szkolnictwa zawodowego w naszym kraju.

Kilkuset technikom budowlanym i drzewnym dostarczone zostaną podręczniki dla uczniów oraz poszerzone materiały dydaktyczne dla nauczycieli. W wybranych szkołach specjaliści ze zrzeszenia poprowadzą wykłady o wyrobach stolarki budowlanej oraz pokazy sztuki montażowej. Przez cały rok szkolny służyć będą nauczycielom wiedzą i doświadczeniem zarówno w kontaktach bezpośrednich, mailowych, jak i przez przeznaczoną dla szkół stronę internetową Akademii Stolarki.

Program Edukacji Zawodowej wspierany jest nie tylko przez ministerstwo, ale też przez wiele najlepszych marek branżowych, m.in. Velux, Roto, Drutex, Proline, Hörmann, Gerdę i Aluplast. Dzięki ich wsparciu do udziału w programie może zgłosić się każda szkoła, która kształci w zawodach budowlanych i drzewnych, by całkowicie nieodpłatnie otrzymać podręczniki oraz materiały szkoleniowe. Program zaplanowany jest na co najmniej dwa lata szkolne.

Szczegóły znaleźć można na stronie AkademiaStolarki.pl oraz w sekretariacie Zrzeszenia (www.montaze.info.pl).

źródło i zdjęcie: Zrzeszenie Montażystów Stolarki