Komfort termiczny dzięki oknom z unikalną powłoką

Dodano: piątek, 06 kwietnia 2012 13:11

Naukowcy z Lawrence Berkeley National Laboratory opracowali nowy typ powłoki na szyby okienne. Jej zastosowanie pozwoli na chłodzenie pomieszczeń podczas upałów i przenikanie maksymalnej ilości ciepła i światła zimą.

Innowacyjna powłoka umożliwi zatrzymywanie lub przepuszczanie podczerwonej części widma światła słonecznego i pozwoli na całkowite przepuszczanie widzialnej części widma. Tworzona warstwa oparta jest na nanokryształach.

Komfort termiczny dzięki oknom z unikalną powłoką będzie możliwy do uzyskania poprzez regulację transmisji widma w bliskiej podczerwieni. Zmiany transmisji powoduje przyłożenie do powłoki prądu o napięciu kilku woltów.

W dni zimne, zarówno podczerwień, jak i widzialna część widma przechodzą przez powłokę bez przeszkód. Napięcie przyłożone w dzień ciepły powoduje pochłanianie bliskiej podczerwieni, natomiast widzialna część widma przez szybę przechodzi.

Grupa badaczy pod kierunkiem Delii Milliron wykorzystała do utworzenia unikalnej powłoki nanokryształy tlenku cynowo-indowego. Wymieszano je w roztworze z rozpuszczalnikiem, co pozwoliło na uzyskanie stabilnej warstwy pokrycia szyby okiennej.

Po przyłożeniu napięcia, elektrony z cyny znajdującej się w związku umożliwiają absorpcję podczerwieni. Napięcie zmienia koncentrację elektronów w związku, co ułatwia absorpcję światła podczerwonego.

Jak twierdzi National Public Radio (NPR) nowe okna zapewnią komfort termiczny nie tylko w biurach. Stephen Selkowitz, kierujący działem technologii budowlanych w Lawrence Berkeley National Laboratory powiedział NPR, iż nowa technologia może zredukować wydatki na energię i systemy ogrzewania oraz chłodzenia we wszystkich typach budynków, także mieszkalnych. W Stanach Zjednoczonych właściciele budynków rocznie wydają na te cele 40 mld dolarów.

źródło: naukawpolsce.pap.pl
zdjęcie: Internorm