Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP dla Fakro

Dodano: czwartek, 16 czerwca 2011 09:56

Firma Fakro otrzymała Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP. Prestiżowe wyróżnienie Przedsiębiorstwo z Nowego Sącza zdobyło w kategorii "obecność na runku globalnym".

W ciągu zaledwie 20 lat niewielka, nowosądecka firma rozwinęła się w międzynarodową korporację, zajmującą dziś pozycję wicelidera światowego rynku okien dachowych. W skład Grupy Fakro, zatrudniającej ponad 3300 osób, wchodzi 12 spółek produkcyjnych oraz 14 dystrybucyjnych, zlokalizowanych w Europie, Azji i Ameryce. Okna dachowe Fakro trafiają do 47 krajów świata. Firma należy także do światowej czołówki producentów schodów strychowych.

"Do zdobycia tak prestiżowego wyróżnienia, przyczyniła się wytrwała praca moich wspólników i pracowników firmy w kraju i za granicą" - mówi Prezes Zarządu Fakro Ryszard Florek. "To także zasługa naszych dystrybutorów, dekarzy montujących nasze okna dachowe oraz klientów, którzy wybierają nasze produkty. Dzięki temu firma rozwija się i powstają kolejne miejsca pracy nie tylko tych na liniach produkcyjnych, ale również w Dziale Badań i Rozwoju czy też w Dziale Eksportu. Dają nam także szansę na bycie współautorem rozwoju gospodarczego naszego kraju i kreowania prestiżu Polski na arenie międzynarodowej."

Ryszard Florek dodaje, że konkurencja na rynku globalnym to ciągle wielkie wyzwanie dla polskich firm. Jak podkreśla, to nie tylko zmaganie się z kapitałowym gigantem, ale także technologiczny wyścig.

"Światowa rywalizacja zmusza do ciągłego wzrostu jakości, rozwoju innowacyjności, motywuje do działania i rozwoju. Ma to cechy sportowej rywalizacji, gdzie stawką jest wygrana w gospodarczych rozgrywkach świata. Fakro z sukcesem zawalczyło o zagraniczne rynki."

Strategia Fakro, które od początku swojego istnienia inwestuje 100 proc. zysku, zakłada budowanie firmy globalnej i umacnianie pozycji numer dwa na świecie. Firma dąży do zmniejszenia dystansu wobec światowego lidera rynku okien dachowych. Bo większy udział w rynku globalnym oznacza niższe koszty, głównie dystrybucji, zaś dominującemu konkurentowi ogranicza możliwość różnicowania cen na rynku globalnym, co dziś najbardziej ogranicza rozwój Fakro.

Firma od zawsze stawia na innowacyjność. Dumą przedsiębiorstwa jest nowoczesny ośrodek badawczo-rozwojowy, w którym pracuje ponad 70 inżynierów. Fakro ma na swoim koncie blisko 80 zgłoszeń patentowych. Do wielu krajów świata eksportuje nie tylko okna dachowe, ale także rozwiązania i myśl twórczą polskich inżynierów. W ten sposób polska firma wytycza nowe kierunki rozwoju dla branży okien dachowych na świecie, Polska zaś stała się światowym liderem w ich produkcji.

Nagrodą Gospodarczą Prezydenta RP uhonorowano Fakro po raz drugi. W 2003 roku firma otrzymała wyróżnienie "za szczególny wkład w budowanie prestiżu polskiej gospodarki na rynkach Unii Europejskiej".

Rezydencka nagroda jest prestiżowym wyróżnieniem gospodarczym, które stanowi formę uhonorowania i promocji najlepszych polskich firm oraz instytucji badawczych wnoszących wkład w rozwój gospodarczy kraju oraz budowania prestiżu i pozytywnego obrazu polskiej gospodarki. Ustanowiona w 1998 roku przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego była przyznawana do 2005 roku. Prezydent Bronisław Komorowski podjął decyzje o kontynuacji tego przedsięwzięcia od 2011 roku.

W tegorocznej edycji Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP została przyznana w czterech kategoriach: innowacyjność, ład korporacyjny i społeczna odpowiedzialność biznesu, obecność na rynku globalnym oraz zielona gospodarka. Nominacje do nagrody uzyskało 13 firm i instytucji. Jej wręczenie odbyło się 14 czerwca br. podczas jubileuszowych obchodów 90-lecia Międzynarodowych Targów Poznańskich.

źródło i zdjęcie: Fakro, prezydent.pl

Firma Fakro