MB-86 - jedyne okno aluminiowe w TOP10 konkursu "Energooszczędne okna"

Dodano: wtorek, 15 stycznia 2013 10:26

Okno wykonane w systemie MB-86 stworzonym przez Aluprof zostało wyróżnione w konkursie "Energooszczędne okna", zorganizowanym przez Dolnośląską Agencję Rozwoju i Środowiska. Było to jedyne okno aluminiowe, jakie znalazło się w finałowym TOP 10.

Do konkursu Dolnośląskiej Agencji Oszczędzania Energii Top Ten mogły być zgłoszone okna, które są aktualnie produkowane i dostępne na polskim rynku. Udział w konkursie był bezpłatny dla producentów stolarki okiennej, a każdy z producentów mógł zgłosić dowolną liczbę okien.

W konkursie wzięło udział 15 firm produkujących okna drewniane, z PVC i z aluminium. Łącznie do konkursu wpłynęło 27 zgłoszeń okien, które poddano szczegółowej ocenie konkursowej. Do oceny stolarki brano pod uwagę następujące czynniki:

- wskaźnik energochłonności E określający bilans roczny stolarki okiennej rozwierno-uchylnej o wymiarach 1480x1230 dla średnich parametrów termicznych oraz średniego nasłonecznienia dla Polski.
- współczynnik przenikania ciepła UW dla analizowanego okna
- koszt oporu cieplnego obliczany ze wzoru KW·UW określający efektywność izolacyjną stolarki
- izolacyjność akustyczną okna Db[dB]
- walory estetyczne Est.

W każdej kategorii najlepsze rozwiązania otrzymywały 100% punktów przypadających na daną cechę, a pozostali odpowiednio mniej w zależności od deklarowanej wartości. Okno aluminiowe wykonane w systemie MB-86 przez firmę Nexbau było jedynym oknem aluminiowym, które znalazło się wśród wyróżnionych okien.

Komisja konkursowa to 12 osób związanych z procesem projektowym i wykonawczym, zajmujących się na co dzień zagadnieniami związanymi z projektowaniem i wykonywaniem energooszczędnych budynków.

źródło i zdjęcie: ALUPROF

Firma Aluprof SA