Prezes FAKRO, Ryszard Florek, odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

Dodano: wtorek, 08 maja 2012 11:21

Jeden z najlepszych polskich menadżerów uhonorowany został za wybitne zasługi dla rozwoju gospodarki oraz osiągnięcia w działalności charytatywnej i społecznej. Dla sądeckiego przedsiębiorcy nadanie przez Prezydenta RP orderu ma charakter szczególny.

Ryszard Florek otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego podczas uroczystości zorganizowanej na Zamku Królewskim w Warszawie z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. W gronie odznaczonych, oprócz polskich przedsiębiorców, znaleźli się ludzie kultury, reprezentanci świata nauki, techniki i medycyny, sportowcy, architekci oraz osoby działające w sferze polskiej i międzynarodowej polityki i gospodarki.

"Fakt, że z okazji Narodowego Święta prezydent wręcza przedsiębiorcom narodowe odznaczenia pokazuje, że władze kraju doceniają naszą rolę i wkład w rozwój polskiej gospodarki. Jej filarem są przecież rodzime innowacyjne firmy z polskim kapitałem, które tak jak FAKRO osiągnęły sukces na rynku globalnym. To właśnie takie przedsiębiorstwa tworzą wysoko specjalistyczne miejsca pracy dla młodych wykształconych ludzi, którzy zawodowe pasje i ambicje mogą realizować we własnym kraju", mówił prezes FAKRO, Ryszard Florek.

Mały, rodzinny zakład w ciągu zaledwie 20 lat rozwinął się w międzynarodową korporację zajmującą pozycję wicelidera światowego rynku okien dachowych. W skład Grupy FAKRO wchodzi 12 spółek produkcyjnych i 14 dystrybucyjnych w Europie, Azji i Ameryce. Grupa zatrudnia ponad 3300 osób.

Okna dachowe firmy FAKRO trafiają do 47 krajów świata. Spółka dysponuje własnym ośrodkiem badawczo-rozwojowym, w którym pracuje ponad 70 inżynierów. Konstruktorzy opracowali wiele nowatorskich rozwiązań chronionych patentami. FAKRO eksportuje do wielu krajów świata nie tylko okna dachowe, ale również myśl twórczą polskich inżynierów. Wytycza tym samym nowe kierunki rozwoju dla branży okien dachowych na świecie, w której Polska stała się światowym liderem.

FAKRO - zakład produkcyjny"Rozwój takich firm jak FAKRO, powoduje, że wytwarzane przez nią produkty i usługi sprzedawane są na zewnątrz, poza kraj czy region. Tym sposobem do jej rodzimego kraju napływają pieniądze. We wspólnocie ekonomicznej pojawia się kapitał i w ten sposób powstają możliwości i warunki dla tworzenia się biznesu wtórnego, czyli firm o zasięgu lokalnym. Biznes wtórny obraca zgromadzonym we wspólnocie ekonomicznej kapitałem, oferuje produkty i usługi lokalnie, a przy tym tworzy kolejne miejsca pracy. Gospodarka może się rozwijać, a to zapewnia dobry poziom życia i wysokie wynagrodzenia w kraju", podkreślał Ryszard Florek.

Obecnie szczególnym uznaniem zagranicznych odbiorców polskich produktów cieszy się stolarka drewniana. Niezwykły sukces odniosła branża okien dachowych. W Polsce powstaje 40% światowej produkcji, a nasz kraj jest największym eksporterem okien dachowych w Europie. Polscy producenci uważani są za najlepszych specjalistów w tej dziedzinie. Przy tym o wyborze polskich produktów nie decyduje niższa cena, lecz przekonanie o ich najwyższej jakości i trwałości.

"Zagraniczny sukces polskich firm buduje sukces polskiej gospodarki, zwłaszcza w obrębie Unii Europejskiej. My Polacy nie uświadamiamy sobie, że Unia jest tylko wspólnotą polityczno-administracyjną, natomiast gospodarki poszczególnych krajów rozwijają się samodzielnie. Miarą ich efektywności jest wielkość Produktu Krajowego Brutto w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Jeśli PKB rośnie to znaczy, że dany kraj wytwarza coraz więcej dóbr i usług, w konsekwencji przybywa również miejsc pracy, a poziom życia mieszkańców staje się coraz wyższy. Jeśli więc w Polsce będą tworzone dobre warunki dla rozwoju rodzimych firm o globalnym zasięgu, a tym samym dla wytwarzania PKB, to będzie można osiągnąć trwały rozwój gospodarczy kraju", mówi prezes FAKRO.

Prezes FAKRO, Ryszard Florek, odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski powołał Fundację "Pomyśl o przyszłości". Jej celem jest propagowanie w polskim społeczeństwie wiedzy ekonomicznej oraz diagnozowanie czynników mających wpływ na wysokość wynagrodzeń. Próba odpowiedzi na pytanie dlaczego w Polsce zarabiamy czterokrotnie mniej w porównaniu z mieszkańcami Europy Zachodniej, choć należymy do tej samej Unii Europejskiej, prezentowana jest na internetowej stronie fundacji: pomysloprzyszlosci.org.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy FAKRO, która znajduje się tutaj.

źródło i zdjęcia: FAKRO

Firma Fakro