Wymiana stolarki w radomskim muzeum

Dodano: środa, 13 lipca 2011 13:16

W budynku głównym Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu rozpoczęły się prace budowlane związane z wymianą stolarki okiennej. Mają one potrwać do 20 października br.

Budynek muzeum jest wpisany do rejestru zabytków. Wobec tego prace remontowe będą toczyły się pod okiem służb konserwatorskich. Wymiana stolarki w radomskim muzeum jest kontynuacją procesu inwestycyjnego z 2008 r. Wtedy to w skrzydle południowym muzem zamontowano nową stolarkę.

Pozostała stolarka okienna, ze względu na zły stan techniczny, niską szczelność, wypaczenia, korozję biologiczną i złe parametry przenikania ciepła okien również została zakwalifikowana do wymiany. W postępowaniu przetargowym wyłoniono wykonawcę, którym jest kieleckie Przedsiębiorstwo Wielobranżowe WOMA.

Wymiana stolarki w radomskim muzeum obejmie 146 szt. starych, drewnianych okien ościeżnicowych. Inwestor zdecydował, że nową stolarkę będą stanowiły skrzydłowe okna drewniane, które można będzie zdejmować. W przyszłości ma to ułatwić służbom konserwatorskim czyszczenie okien.

Wszystkie montowane okna będą wyposażone w szyby antywłamaniowe. Było to podyktowane wymogami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w grudniu 2008 r. wydało rozporządzenie dotyczące zabezpieczenia zbiorów muzealnych m.in. przed kradzieżą.

źródła: radom.gazeta.pl, muzeum.edu.pl
zdjęcie: Marcin Kucewicz, Agencja Gazeta