Winkhaus - okucia okienne autoPilot

Mało kto wie, że zmiany temperatur związane z różnymi porami roku skutkują rozszerzaniem i kurczeniem się tworzywa, z którego wykonane jest okno. Może to prowadzić do utraty szczelności okna i zmniejszenia komfortu termicznego domu. Rozwiązaniem tego problemu jest okresowa regulacja docisku skrzydła do ramy.

Zakup okien stanowi niemały wydatek, dlatego też warto robić wszystko, by przetrwały one w idealnym stanie przez wiele lat. Nie jest to łatwe zadanie, gdyż stolarka stale narażona jest na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Podczas każdej z pór roku na okna czekają inne zagrożenia: mróz zimą, upał w sezonie letnim. Takie zmiany temperatury na zewnątrz powodują, że materiał, z którego wykonane są okna, cały czas "pracuje".

Wielokrotne rozszerzanie się i kurczenie tworzywa może prowadzić do zmniejszenia szczelności okna. Aby tego uniknąć, warto wybrać stolarkę z funkcją ręcznej regulacji docisku skrzydła do ramy (bez użycia narzędzi), która  pomaga skompensować różnice wymiarowe wynikające z "pracy" tworzywa.

Okucia okienne autoPilot firmy Winkhaus są wyposażone w rolki ryglujące, które pozwalają na samodzielne zmniejszenie docisku skrzydła do ramy latem, a zwiększenie - zimą. W okuciach Winkhaus funkcję ryglującą pełnią rolki zbudowane na zasadzie mimośrodu. Pierścień metalu z jednej strony jest grubszy, z drugiej cienki, a pomiędzy tymi dwiema grubościami mamy grubość pośrednią - dla jesieni i wiosny.

Pierścień na rolce można obracać  w zależności od pory roku i potrzeby, a punktem odniesienia jest przylga skrzydła. Latem ów pierścień powinien być skierowany najcieńszą częścią do przylgi (tzn. do wewnątrz pomieszczenia), bo tworzywo się rozszerza i trzeba zmniejszyć docisk skrzydła do ościeżnicy. Zimą natomiast, dla zapewnienia oknom większej szczelności i ograniczenia ucieczki ciepła z pomieszczenia, pierścień powinien przylegać częścią najgrubszą.

Pierścień należy unieść lekko w górę i przekręcić do żądanej pozycji. Po przeregulowaniu wszystkich rolek w położenie "zimowe", można odczuć, że klamka ciężej pracuje - przy maksymalnym docisku skrzydła do ościeżnicy tak właśnie się dzieje. Aby przez wiele lat cieszyć się sprawnie działającymi oknami, przy ich zakupie warto zadbać, by miały  dodatkowe funkcje, takie jak ręczna regulacja docisku. Dzięki niej okna będą doskonale sprawdzały się o każdej porze roku.