Machnicki - ogrody zimowe

Oranżeria to ciągle jeszcze rzadkość w polskich domach, ale ponieważ coraz łatwiej dopasować skalę i koszty całej inwestycji do własnych możliwości oraz potrzeb, warto poznać korzyści płynące z posiadania ogrodu zimowego i dowiedzieć się, jak uniknąć związanych z tym kłopotów. Wiele zależy od tego, czy na ogród zimowy decydujemy się na etapie projektowania domu, czy chcemy go urządzić przy istniejącym budynku.

Gdy wszystko zostanie zaplanowane przed przystąpieniem do budowy, oranżeria będzie stanowić integralną część domu, a architekt zadba o jej funkcjonalność, dobre powiązanie z innymi pomieszczeniami oraz odpowiednie otoczenie. Na szklany ryzalit (potocznie zwany wykuszem) czy dobudówkę trzeba wydać więcej niż na prosty odcinek pełnego muru, ale ich obecność nie musi dowodzić zamożności czy rozrzutności i niefrasobliwości inwestorów.

Dobrze zaplanowany i starannie wykonany ogród zimowy poprawia bowiem bilans energetyczny budynku. Ulokowana od południa szklana konstrukcja może zimą wychwytywać promienie słoneczne i oddawać ciepło do sąsiednich pomieszczeń, a latem chronić je przed przegrzaniem, blokując przenikanie upału w głąb domu.

Gdy zależy nam na pełnowartościowej przestrzeni, która będzie pełnić konkretną funkcję: aneksu wypoczynkowego lub jadalni; decyzje warto podjąć na etapie projektowania budynku. Duże, efektowne przeszklenia poszerzają wnętrza, dostarczają znacznych ilości naturalnego światła i ładnych widoków. Stwarzają też dobre warunki do uprawy roślin, ale podstawowymi zadaniami są najczęściej komfort i wygoda mieszkańców.

Aby "pod szkłem" panowały warunki odpowiadające zarówno roślinom jak i ludziom, ogród zimowy należy skonstruować z wysokiej klasy materiałów, wyposażyć w odpowiedni system ogrzewania (w chłodnych porach roku rejon będzie bardziej narażony na straty ciepła niż reszta budynku) i sprawną wentylację oraz zapewnić mu skuteczną ochronę przed nadmiarem słońca – czyli zamontować zasłony, markizy lub rolety.

Firma OGRODY ZIMOWE MACHNICKI specjalizuje się w projektowaniu, produkcji, montażu oraz aranżacji ogrodów zimowych. Wykonuje zabudowy wszelkiego typu, jednak to drewno jest najbardziej wdzięcznym materiałem na wykonanie ogrodu zimowego. Żaden inny materiał, przy jednoczesnej wytrzymałości mechanicznej i dobrych właściwościach termoizolacyjnych, nie ma w sobie tyle ciepła i przyjaznego promieniowania wpływającego na estetykę ogrodu.

Belki z drewna klejonego są materiałem lekkim i sprężystym, odpornym na zniszczenia i korozję, dostępnym w pełnej gamie kolorów. Zarówno klejone jak i lite, zawsze najwyższej jakości, jako dobry izolator jest najczęściej stosowanym materiałem do wykonania konstrukcji oranżerii. Firma używa drewna zarówno krajowego (dąb, buk, sosna, świerk) jak i egzotycznego (meranti, cedr kanadyjski, iroko, teak i inne).

 

Powiązane artykuły

» Ogród zimowy