Jak wyposażyć w rolety zewnętrzne użytkowany budynek?

Dodano: czwartek, 13 grudnia 2018 11:56
Jak wyposażyć w rolety zewnętrzne użytkowany budynek?

Spośród akcesoriów okiennych montowanych na zewnątrz domu, największym powodzeniem cieszą się rolety. Inwestorzy, którzy nie zdecydowali się na ich założenie przy jego wznoszeniu, nie są na straconej pozycji. W niniejszym artykule podpowiadamy, jak wyposażyć w osłony już użytkowany budynek.

Z artykułu dowiesz się:

  • Które rolety wybrać do remontowanego domu?
  • Jak doposażyć w osłony okna fasadowe?
  • Jak montować rolety na dachu?
  • Czy można zautomatyzować osłony sterowane ręcznie?

Chociaż montaż rolet na oknach fasadowych (pionowych) najlepiej planować na etapie projektowania domu, bo wiele modeli wymaga wcześniejszego przygotowania otworów okiennych (dzięki temu kaseta jest niewidoczna), w sprzedaży znajdziemy też wersje, które można instalować później, bez konieczności przeprowadzania poważniejszych prac remontowych. Przed zakupem warto zatem dobrze rozeznać się w ofercie rynkowej.

W przypadku okien dachowych jest znacznie prościej - osłony bez problemu zakłada się w dowolnym momencie na obsadzonej już stolarce. Oczywiście tu stosuje się nieco inne produkty, niż do przeszkleń elewacyjnych, tarasowych itd. Te ostatnie (z powodu dużego rozmiaru), podobnie jak okna połaciowe (z racji umiejscowienia w płaszczyźnie dachu), bezwzględnie wymagają zacieniania, bo wpada przez nie znacznie więcej promieni słonecznych. Wybierając konkretne osłony, warto zwrócić uwagę na sposób montażu, rodzaj sterowania oraz markę.

KTÓRE ROLETY DO REMONTOWANEGO DOMU?

Do wznoszonego budynku można kupić właściwie dowolne rolety zewnętrzne, choć zwykle dobiera się takie, których kasetę ukrywa się pod tynkiem (nadprożowe i podtynkowe). Natomiast do istniejącego producenci oferują trzy typy - elewacyjne, naokienne oraz nakładane.

Modele elewacyjne (adaptacyjne) są bardzo popularne, bo dopasowuje się je do okien każdego rodzaju, a ich założenie nie wiąże się z wymianą stolarki ani remontem elewacji. Kaseta przytwierdzana jest do muru ponad otworem okiennym (prowadnice po bokach otworu). Chociaż może być ona wykończona lakierem bądź okleiną w kolorze stolarki, pozostaje elementem widocznym i odstającym od fasady. Osadzają się więc na niej zanieczyszczenia, śnieg itd.

Roleta elewacyjna
Jeżeli nie chcemy wymieniać okien, a jedynie doposażyć je w rolety, kupujemy wersje adaptacyjne (elewacyjne). (fot. Krispol)

Wersje naokienne montowane są we wnęce okiennej. Kaseta - pod nadprożem, do frontowej części ramy zainstalowanej już stolarki. Prowadnice - do profili pionowych. Niestety, skrzynka przysłania nieco okno, ograniczając ilość światła wpadającego do budynku. Pamiętajmy, że modele takie mogą być zwijane lewo- i prawoskrętnie. W przypadku tych drugich, pancerz rozłożonej rolety znajduje się dalej od przeszklenia, co jest korzystniejsze pod względem termoizolacyjnym (uwięziona tam zostaje większa ilość powietrza, chroniącego przed ucieczką ciepła przez szybę).

Okazją do instalacji osłon nakładanych jest wymiana stolarki, wszak kasetę trzeba ulokować nad ramą okienną. Aby ją zmieścić, należy też zamówić odpowiednio niższe przeszklenia. Jeżeli remontujemy również elewację albo przeprowadzamy termomodernizację budynku, skrzynkę możemy zamaskować tynkiem lub zasłonić warstwą ocieplenia.

Pozostałe typy rolet fasadowych montuje się tylko we wznoszonych domach, na etapie stanu surowego. Kasety wersji podtynkowych (do zabudowy) umieszczane są w specjalnie ukształtowanym nadprożu i ostatecznie niewidoczne. Rozwiązanie takie poprawia bilans energetyczny wnętrz. Skrzynki modeli nadprożowych pełnią jednocześnie funkcję nadproża. W przypadku rolet do okien dachowych - znajdują się nad przeszkleniem.

Osłony montowane w połaci dachu często wyposażone są w czujnik natężenia światła czy akumulator solarny - ładowany z baterii słonecznej ulokowanej w kasecie.

Rolety adaptacyjne (elewacyjne) (po lewej). Model naokienny prawoskrętny (środkowy schemat) oraz nakładany (po prawej), który można zamontować dopiero przy wymianie stolarki
Rolety adaptacyjne (elewacyjne) (po lewej). Model naokienny prawoskrętny (środkowy schemat) oraz nakładany (po prawej), który można zamontować dopiero przy wymianie stolarki

JAK DOPOSAŻYĆ W OSŁONY OKNA FASADOWE?

Montaż rolet zewnętrznych najlepiej powierzyć fachowcom, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu wymiana okien. Pamiętajmy, że wybierając ekipę rekomendowaną przez producenta lub dystrybutora osłon, nie utracimy gwarancji w razie błędów instalacyjnych. W przypadku modeli adaptacyjnych można pokusić się o samodzielne przeprowadzenie prac, bo nie są one zbyt skomplikowane.

Zaczynamy od przyłożenia kasety i prowadnic do ściany oraz wyznaczenia punktów mocowania. Po skontrolowaniu ich poziomnicą, wiercimy otwory pod odpowiednie zamocowania - kołki rozporowe lub kotwy chemiczne - uwzględniając materiał muru i ciężar rolety. Do montażu kasety na przegrodzie jedno- i trójwarstwowej używamy standardowych kołków. W przypadku dwuwarstwowej, z uwagi na niską wytrzymałość znajdującej się od zewnątrz warstwy ocieplenia, niezbędne jest zastosowanie długich kotew chemicznych, sięgających warstwy nośnej.

W ścianie obok okna wykonujemy otwór na przeciągnięcie do wnętrza domu taśmy, służącej do sterowania osłoną przeciwsłoneczną. Element ten można poprowadzić w plastikowej rurce.

Na tym etapie przykręcamy prowadnice i przytwierdzamy nad wnęką okienną rurę nawojową (wałek). Następnie nad wałkiem wsuwamy pancerz rolety i sytuujemy go w prowadnicach, zaczynając od jego dolnej listwy (najwygodniej zrobić to we dwie osoby).

Mocujemy skrzynkę, pamiętając, że musimy mieć do niej dostęp w razie awarii osłony. Szczeliny między kasetą a murem wypełniamy silikonem. Po wewnętrznej stronie ściany instalujemy zwijacz, na który nawijamy taśmę, służącą do podnoszenia i opuszczania osłony.

Montując osłonę elewacyjną, najpierw instaluje się prowadnice i wałek, a dopiero potem kasetę (schemat po lewej). Na końcu natomiast zwijacz (schemat po prawej).
Montując osłonę elewacyjną, najpierw instaluje się prowadnice i wałek, a dopiero potem kasetę (schemat po lewej). Na końcu natomiast zwijacz (schemat po prawej).

JAK MONTOWAĆ ROLETY NA DACHU?

Okna połaciowe często są fabrycznie zespolone z osłonami przeciwsłonecznymi. Jeśli zaś osadziliśmy przeszklenia bez tego typu akcesoriów, na ogół możemy dokupić je w dowolnym momencie i samodzielnie zainstalować, przykręcając do ram (pamiętajmy jednak, że producenci okien dachowych oferują rolety dopasowane jedynie do własnych wyrobów). Musimy przy tym postępować zgodnie z instrukcją wytwórcy. Przykładowy sposób montażu opisujemy poniżej (nie wymaga on wychodzenia na dach).

Prace rozpoczyna się od wyjęcia skrzydła okna, poprzez obrócenie go o 180° i wciśnięcie znajdujących się w zawiasach bolców blokujących.

Aby zainstalować prowadnice rolety, tymczasowo demontujemy górne oblachowanie ościeżnicy po obydwu stronach, i w wyznaczonych miejscach wykonujemy otwory. Po przykręceniu prowadnic, w otwory aplikujemy uszczelniacz bitumiczny, sprzedawany w zestawie z roletą, po czym z powrotem zakładamy oblachowanie.

Przystępujemy do instalacji kasety. Gumowa uszczelka powinna przylegać do górnej części okna. Skrzynkę obniżamy, jednak nie dociskamy jej do pokrycia dachowego. Przytwierdzamy prowadnice pancerza, wkładając je od góry w wyznaczonym miejscu. Po opuszczeniu powinny się automatycznie zablokować. Na dole prowadnic przykręcamy ograniczniki otwarcia rolety.

Aby osłona nie była podwiewana przez wiatr, niezbędne jest zamontowanie dolnego oblachowania na skrzydle. W tym celu w odpowiednich punktach wiercimy otwory o średnicy 3 mm i za pomocą wkrętów przytwierdzamy oblachowanie.

Na koniec skrzydło okienne umieszczamy z powrotem w ościeżnicy, zamykamy je i sprawdzamy, czy roleta funkcjonuje właściwie.

Instalacja rolety dachowej:
przykręcanie prowadnic
przykręcanie prowadnic (fot. Velux)
osadzanie kasety
osadzanie kasety (fot. Velux)
przytwierdzanie prowadnic pancerza
przytwierdzanie prowadnic pancerza (fot. Velux)
mocowanie dolnej części oblachowania
mocowanie dolnej części oblachowania (fot. Velux)

CZY MOŻNA ZAUTOMATYZOWAĆ OSŁONY STEROWANE RĘCZNIE?

Zarówno rolety do przeszkleń elewacyjnych, jak i dachowych, można obsługiwać manualnie i automatycznie. Wersje ręczne wyposażone są na ogół w zwijacz z taśmą lub linką, znajdujący się od wewnętrznej strony okna. Osłony o dużych rozmiarach mają mechanizmy korbowe (nawijarka z korbą).

Dla własnego komfortu, najlepiej jest od razu zainwestować w modele z napędem elektrycznym, obsługiwane za pomocą łącznika na ścianie albo pilota. Konieczne jest jednak doprowadzenie do nich zasilania i przewodów sterujących. W wale ukrytym w kasecie montuje się silnik, który może być połączony przewodami z przyciskiem ściennym bądź odbierać fale radiowe z pilota. Niektóre rolety wyposażone są w akumulator ładowany z baterii słonecznej, umieszczonej w skrzynce. Natomiast te z wbudowanym czujnikiem natężenia światła, automatycznie otwierają się przy silnym nasłonecznieniu.

Osłony z napędem są droższe, lecz w takim wypadku możliwe jest sterowanie kilkoma naraz, a także włączenie ich w system inteligentnego budynku. Układ powiązany z automatyką pogodową, wyposażony w odpowiednie czujniki, kieruje pracą rolet, uwzględniając intensywność nasłonecznienia czy porę dnia. Pozwala też na programowanie scenariuszy pracy osłon (zamykają się i otwierają o określonej porze). Dopasowuje się je więc do trybu życia domowników. Scenariusze umożliwiają też symulowanie obecności mieszkańców.

W przypadku zautomatyzowanych osłon, wał znajdujący się w skrzynce, wyposażony jest w silnik
W przypadku zautomatyzowanych osłon, wał znajdujący się w skrzynce, wyposażony jest w silnik

Zakres prac elektroinstalacyjnych związanych z podłączeniem rolet do instalacji elektrycznej może być różny, zależnie od lokalizacji puszek rozdzielczych czy gniazdek. Trzeba przy tym pamiętać o zapewnieniu możliwości niezależnego odłączania zasilania oraz o zabezpieczeniu instalacji przed przeciążeniem.

Jeśli chcemy zautomatyzować osłony, które dotychczas obsługiwaliśmy ręcznie, dobrym rozwiązaniem będzie napęd z odbiornikiem radiowym, nie wymagający montażu przewodu od rolety do sterownika. Gdy problem stanowi podłączenie zasilania, możemy zdecydować się na mechanizm zasilany z paneli słonecznych.

Dobór konkretnego napędu należy zlecić specjaliście, który powinien uwzględnić przy tym wielkość rolety (aby dopasować moc urządzenia) i wymiary wału (by dobrać wielkość silnika).

Roleta dachowa z akumulatorem ładowanym z baterii słonecznej ulokowanej w kasecie
Roleta dachowa z akumulatorem ładowanym z baterii słonecznej ulokowanej w kasecie (fot. Fakro)

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Velux