Markizy - na co zwracać uwagę przed zakupem?

Dodano: czwartek, 08 listopada 2018 11:16
Markizy - na co zwracać uwagę przed zakupem?

Aby zapewnić sobie cień i przyjemny chłód na tarasie pozbawionym zadaszenia, najprościej zamontować markizę. Ochroni ona przed słońcem (a niekiedy także przed deszczem) zarówno miejsce wypoczynku przed domem, jak i przylegające do niego pomieszczenie.

Markizy tarasowe, oraz mniejsze od nich balkonowe, to jedne z najpowszechniej stosowanych osłon przeciwsłonecznych. Mają postać składanych daszków z materiałowym poszyciem. Jest ono rozpięte na wysięgniku i rurze nawojowej, połączonej z mechanizmem sterującym. Po zwinięciu tkanina może być odsłonięta, ukryta w tzw. półkasecie bądź całkowicie schowana w pełnej kasecie aluminiowej (ostatnia opcja zapewnia najlepszą ochronę materiału przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych).

W sprzedaży są również tzw. markizy fasadowe (okienne), zapobiegające przegrzewaniu się pomieszczeń. Przypominają rolety stosowane we wnętrzach; przytwierdzane są do okien od zewnątrz.

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie konkretnego modelu sprawdźmy, co dokładnie oferują producenci. Wybierajmy wyroby uznanych marek. Zwracajmy uwagę na sposób montażu i rodzaj sterowania.

Markiza
Podstawowe zadania markizy to ochrona przed nadmiernym słońcem i deszczem. (fot. Markilux)

TRWAŁE POSZYCIE MARKIZ

Jest ono jednym z głównych elementów markizy. Aby mogło przetrwać w dobrej kondycji co najmniej kilkanaście lat, musi być mocne, odporne na rozerwanie (np. przez podmuchy wiatru), płowienie, a co najważniejsze - zatrzymywać promienie słoneczne i wodę. Wykonywane jest z akrylu bądź poliestru i dodatkowo impregnowane lub pokrywane folią. Można je czyścić myjką ciśnieniową albo wężem ogrodowym. Znajdziemy też wersje z materiału samooczyszczającego się pod wpływem deszczu.

Materiałowy daszek schowany w pełnej kasecie aluminiowej
Materiałowy daszek schowany w pełnej kasecie aluminiowej. (fot. Naja Prodex)

WYGODNA OBSŁUGA MARKIZ - JAK TO ZROBIĆ?

Mniejsze i lżejsze markizy często obsługuje się ręcznie, wykorzystując mechanizm korbowy. Jednak dla własnego komfortu, najlepiej zainwestować w model z napędem elektrycznym, obsługiwany za pomocą pilota lub łącznika na ścianie. Osłonę wyposażoną w napęd można powiązać z automatyką pogodową - czujnikiem wiatrowym czy słoneczno-wiatrowym. Zapewni to samoczynne rozwijanie i zwijanie, w zależności od panujących warunków atmosferycznych (nasłonecznienia, siły wiatru, opadów itp.).

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest połączenie wszystkich osłon - tarasowych, okiennych - z instalacją inteligentną, koordynującą pracę różnych systemów wewnątrz i na zewnątrz domu.

Obsługa markizy z napędem
Obsługa markizy z napędem jest zdecydowanie wygodniejsza, niż rozwijanie jej za pomocą korbki. (fot. Sukces Technology Group (Yooda))

DODATKOWE OPCJE W WYPOSAŻENIU MARKIZ

Producenci oferują rozmaite rozwiązania uzupełniające, w które mogą być wyposażone markizy. Jednym z nich jest mechanizm umożliwiający zmianę nachylenia osłony. Dzięki temu można dostosowywać jej ustawienie do kąta padania promieni słonecznych i uzyskiwać pożądane zacienienie. Drugi wał nawojowy z osobnym poszyciem, montowany w przedniej rurze wysięgowej markizy, to opcja zapewniająca dodatkowy cień. Materiał o długości nawet 2 m, zwisający swobodnie z wału skutecznie chroni taras przed słońcem.

W chłodniejsze dni, komfortowe korzystanie z miejsca wypoczynku przed domem umożliwi specjalny promiennik ciepła, montowany pod konstrukcją markizy, uruchamiany pilotem. Dzięki szczelnej obudowie, jest odporny na trudne warunki atmosferyczne. Wieczorem z kolei przyda się oświetlenie punktowe lub w postaci listwy, instalowane na osłonie wysięgu.

Oświetlenie markizy
Wyposażenie dodatkowe - oświetlenie i promiennik ciepła na chłodne dni. (fot. Somfy)

ODPOWIEDNIA WIELKOŚĆ MARKIZY

Markizy dostępne są w wielu różnych rozmiarach - długość może wynosić 3, 5, 7, a nawet 12 m, natomiast szerokość to zazwyczaj 3-5 m. Największe osłaniają do kilkunastu metrów kwadratowych powierzchni. Pamiętajmy jednak, że wcale nie chodzi o to, by cały taras izolować od słońca. Potrzebne jest ono chociażby roślinom, które rosną tu w donicach. Oczywiście i domownicy często preferują wypoczynek na leżaku w niezacienionym miejscu.

Dobierając wielkość markizy, najlepiej skonsultować się ze specjalistą w firmie oferującej osłony. Weźmie on pod uwagę wielkość tarasu oraz stopień jego nasłonecznienia, wynikający m.in. z usytuowania względem stron świata.

FACHOWY MONTAŻ MARKIZ

Markizę przytwierdza się na ogół do ściany domu, ewentualnie do spodu balkonu lub krokwi dachowych. Dzięki wskazówkom zawartym w instrukcji dołączonej do produktu, montaż w ścianie jedno- lub trójwarstwowej przeważnie nie stanowi większego problemu. Jedynie w przypadku ściany dwuwarstwowej prace są bardziej skomplikowane - z uwagi na znaczną grubość ocieplenia, nie wystarczy użycie zwykłych kołków rozporowych.

Należy zastosować specjalny system mocowania, polegający na wwierceniu się w mur, umieszczeniu w powstałym otworze perforowanej tulei, zaaplikowaniu żywicy i osadzeniu wewnątrz pręta gwintowanego ze stali ocynkowanej. Dzięki temu markiza nie zostanie wyrwana przez silny podmuch wiatru.

Mocowanie markizy - schemat
W ścianach dwuwarstwowych markizy mocuje się stosując specjalne tuleje, sięgające warstwy nośnej przegrody.
Budowa markizy - schemat
Markiza składa się z poszycia, wysięgnika i rury nawojowej, która może być ukryta w kasecie.

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Naja Prodex