Rodzaje rolet i ich instalacji

Dodano: piątek, 20 października 2017 12:45
Rodzaje rolet i ich instalacji

Zamontowanie rolet zewnętrznych poprawia komfort w pomieszczeniach chroniąc je przed słońcem i hałasem, zwiększa ciepłochronność otworu okiennego i utrudnia włamanie. Oprócz możliwości ręcznego podnoszenia i opuszczania, możemy wyposażyć je w zdalnie uruchamiany napęd elektryczny, a nawet podłączyć do systemu sterowania "inteligentnym domem".

Ich montaż jest możliwy na etapie budowy domu jak i później, w wykończonym już budynku. Konstrukcja wszystkich modeli rolet jest bardzo podobna, a różnią się głównie przystosowaniem do sposobu montowania kasety i mechanizmu zwijającego.

Zależnie od etapu budowy i preferowanych korzyści mogą być zakładane w przekroju nadproża, na murze od jego strony zewnętrznej, w świetle otworu okiennego bądź na froncie elewacji. Żadne z tych rozwiązań nie jest idealne, a wybór sposobu ich zainstalowania zależeć będzie od możliwości technicznych w konkretnych warunkach.

Podstawowym problemem jaki wiąże się z montowaniem rolet jest eliminacja, a przynajmniej znaczne ograniczenie mostków cieplnych, które powstają w miejscu osadzenia kasety. Praktycznie wszystkie sposoby instalowania rolet skrywające kasetę powodują miejscowe, większe lub mniejsze pogorszenie ciepłochronności, ale za to zapewniają jednolity wygląd elewacji. Z kolei te montowane na oknie lub elewacji nie pogarszają izolacyjności ocieplenia, ale w całości są widoczne na zewnątrz i łatwiej też mogą ulec uszkodzeniu.

Montaż kasety w nadprożu

Zamontowanie kasety w części nadokiennej ściany domu wymaga, aby już na etapie projektowania i budowy obiektu zapewnić odpowiednie podwyższenie nadproża konstrukcyjnego nad oknem przewidzianym do zamontowania rolety tego typu. Zależnie od przyjętego systemu montowania rolety, wstawiana jest tzw. rolokaseta o wzmocnionej budowie i z ociepleniem bądź pozostawia się wolną przestrzeń umożliwiającą późniejszą zabudowę oknem zespolonym z kasetą.

Niekiedy instaluje się nadproże schodkowe z miejscem na ocieplenie lub systemowe przystosowane do montowania rolet. W rozwiązaniu z rolokasetą w całości "chowa się" ona w grubości ściany nośnej, a wał z mechanizmem zwijania znajduje się od strony pomieszczenia. Dostęp do jej wnętrza umożliwia otwierana pokrywa rewizyjna z wykończeniem powierzchni dostosowanym do wystroju tego pomieszczenia.

Rolokaseta osadzana jest równocześnie z wykonywaniem nadproża, a wstawione usztywnienia pozwalają na pewne, ograniczone obciążenie warstwą wylewanego betonu. O ciepłochronności kasety decyduje przede wszystkim grubość ocieplenia od strony wewnętrznej (ścianek obudowy i pokrywy), którą ewentualnie można poprawić dodatkową izolacją termiczną nałożoną w pasie nadproża od wnętrza pomieszczenia.

Rozwiązanie z rolokasetą coraz częściej zastępowane jest przez rolety zintegrowane z ramą osłanianego okna. W podstawowym wariancie okno wraz z połączoną kasetą wstawia się w podwyższone ościeże licując zewnętrzną powierzchnię okna z płaszczyzną ściany. Ponieważ kaseta wystaje na zewnątrz, to za nią pozostaje wolna przestrzeń pozwalająca na umieszczenie tam izolacji termicznej o grubości odpowiadającej nawet przekrojowi ściany.

Inny, super ciepłochronny wariant zamontowania okna i rolety to wykorzystanie do montażu konsoli wspornikowych, pozwalających na osadzenie okna poza grubością muru i w warstwie ocieplenia. Jednak okno nie może być zbytnio wysunięte, jeśli chcemy w całości ukryć kasetę w ociepleniu elewacji - kaseta ma bowiem 13-18 cm grubości.

Dostęp do wnętrza kasety zapewnia pokrywa umieszczona od spodu i otwierana na zewnątrz domu. Rozwiązanie takie, choć o gorszej ciepłochronności w pasie zamontowania kasety, można zastosować w postawionym już domu, ale jeszcze bez ocieplenia. Wysunięte na konsolach okno umożliwia wstawienie dość grubej izolacji cieplnej między kasetę i nadproże, gwarantując jednocześnie stabilne jej zamocowanie.

Montaż kasety na murze

To dotychczas standardowy sposób montażu w starszych budynkach ze stolarką okienną osadzoną w głębi grubości ościeża i przy ścianach bez ocieplenia. W takim wariancie kaseta praktycznie nie ma ocieplenia (oprócz ewentualnej wkładki w jej obudowie) i jedynie izolacja w konstrukcji nadproża ogranicza przenikanie ciepła.

Wyprowadzenie linki lub taśmy do sterowania roletą wymaga wywiercenia otworu w nadprożu, co niekiedy może być kłopotliwe jeśli w tym miejscu wstawiona była dwuteowa, stalowa belka konstrukcyjna.

Kaseta na ramie okna

W użytkowanych już i ocieplonych domach rolety najczęściej montowane są w świetle otworu okiennego i przykręcane do ramy. Mankamentem takiego sposobu zainstalowania rolet jest praktycznie tylko ograniczenie prześwitu w powierzchni okna - kaseta zasłania na kilka - kilkanaście - centymetrów oszklenie u góry szyby.

Zainstalowanie rolety naokiennej jest bardzo proste i sprowadza się do przykręcenia obudowy kasety i prowadnic do ramy okna oraz przewiercenia otworu pozwalającego na przeciągnięcie linki lub taśmy do mechanizmu zwijającego bądź doprowadzenia przewodu elektrycznego do zasilania zdalnie sterowanego napędu.

Taki montaż nie wpływa w żaden sposób na ciepłochronność odsłoniętego okna, ale po opuszczeniu rolety ograniczamy w pewnym stopniu ucieczkę ciepła tą drogą. Dostęp do mechanizmu zwijającego zapewnia łatwa w demontażu klapa odsłaniają duży przekrój kasety.

Typy rolet
Roleta elewacyjna Roleta nakładana
Roleta elewacyjna Roleta nakładana
Roleta naokienna lewoskrętnie zwijana Roleta naokienna prawoskrętnie zwijana
Roleta naokienna lewoskrętnie zwijana Roleta naokienna prawoskrętnie zwijana

 

Kaseta na elewacji

Zamontowanie rolet na wykończonej elewacji nie jest zbyt popularne ze względów estetycznych i niechętnie akceptowane przez inwestorów jak i z powodów związanych ze stabilnością zamocowania.

Ten sposób montażu nie powoduje powstania żadnych mostków cieplnych, ale w przypadku zamocowania na ociepleniu lekkim, z tynkiem cienkowarstwowym istnieje niebezpieczeństwo uszkodzenia rolety, a nawet jej oderwania. Jest ono tym większe im grubszą ułożono termoizolację i niekiedy wskazane jest zamontowanie stabilizujących elementów dystansowych zapewniających sztywne podparcie np. w postaci odcinków rurek.

Statyczne obciążenie przenoszone przez elementy mocujące na ścianę domu nie jest duże, ale w sytuacji pojawienia się zmiennych obciążeń dynamicznych - głównie od podmuchów wiatru - dość wiotkie zamocowanie za pomocą długich prętów może doprowadzić do rozchwiania rolety.

Szczególnie groźne są sytuacje, gdy pancerz rolety jest częściowo rozwinięty, co umożliwia powstanie zawirowania powietrza między oknem a roletą, które wywołuje siłę odrywającą, a niekiedy zwielokrotnioną przez efekt ssania. Bezpieczniejszy jest taki montaż na sztywnym podłożu np. klinkierowej bądź silikatowej elewacji ściany trójwarstwowej przy użyciu typowych wkrętów czy śrub.

autor: Cezary Jankowski
oprac.: Maja Wychowaniec
zdjęcia: Dako