Osłony przeciwsłoneczne do okien dachowych

Dodano: niedziela, 20 maja 2018 11:43
Osłony przeciwsłoneczne do okien dachowych

Przez okna zamontowane w dachu wpada na poddasze znacznie więcej promieni słonecznych, niż przez okna pionowe, tym bardziej warto wyposażyć je we właściwe osłony. Oczywiście, najbardziej komfortowo, jeśli wszystkie podłączymy do instalacji inteligentnej, zarządzającej większością elektrycznych urządzeń w domu. Wyposażona w odpowiednie czujniki nasłonecznienia, pozwoli na znacznie ograniczenie przegrzania wnętrz na poddaszu w upalne, słoneczne lato.

Osłony przeciwsłoneczne - zewnętrzne

Rolety. Podobnie jak modele opisane wyżej, wykonane są z aluminiowych lamelli. Wysuwają się z umieszczonej nad oknem kasety i poruszają po bocznych prowadnicach. Umożliwiają całkowite lub częściowe zaciemnienie okien. Ich pracą można sterować korbą - ręcznie, pilotem zasilanym elektrycznie lub energią słoneczną (rolety solarne). Te ostatnie mają akumulator ładowany z baterii słonecznej, osadzonej w kasecie rolety. Pełne naładowanie wystarcza nawet na kilkaset cykli otwierania, również w pochmurne dni.

Markiza zewnętrzna sterowana solarnie

Markiza zewnętrzna sterowana solarnie (fot. Fakro)

Markizy. W przeciwieństwie do całkowicie zasłoniętej rolety, nie zasłaniają zupełnie widoku przez okno. Wykonane są z siatki z PVC lub włókna szklanego, zrolowanej w kasecie zamontowanej nad oknem. Markizy rozwijane ręcznie zaczepia się na haczykach na dolnej ramie okna. Modele sterowane elektrycznie przesuwają się po bocznych prowadnicach, natomiast solarne zaopatrzone są w akumulator solarny, ewentualnie specjalny czujnik natężenia światła, który samoczynnie kieruje markizą.

Osłony przeciwsłoneczne - wewnętrzne

Roleta wewnętrzna plisowana może być zasłaniania od góry i od dołu, co w przypadku okien dachowych jest znacznym ułatwieniem

Roleta wewnętrzna plisowana może być zasłaniania od góry i od dołu, co w przypadku okien dachowych jest znacznym ułatwieniem (fot. Velux)

Rolety. Ich budowa i działanie podobne są do modeli przeznaczonych na okna pionowe. Wykonane są z różnego rodzaju impregnowanych tkanin, odpornych na płowienie i łatwych w konserwacji. Niestety, chronią przed ciepłem słonecznym tylko w ograniczonym zakresie. Najbardziej skuteczne są modele z materiałów nieprzepuszczających światła. Najczęściej wyposażone są w boczne prowadnice i możliwość elektrycznego sterowania.

Oryginalnym rodzajem rolet są modele plisowane, w których tkanina składa się w harmonijkę. Takie rolety nie zatrzymają w stu procentach promieni słonecznych, jednak sprawią, że światło dzienne będzie bardziej rozproszone.

Żaluzje. Przylegają do przeszklenia dzięki bocznym prowadnicom. Ich największą zaletą jest możliwość kontrolowania kierunku wpadania i natężenia światła. Wytwarzane są z obustronnie lakierowanego aluminium. Mogą być stosowane w pomieszczeniach wilgotnych, pralniach, łazienkach. Niestety, są dość kłopotliwe w czyszczeniu.

Joanna Dąbrowska