Co trzeba wiedzieć o okuciach okiennych?

Dodano: czwartek, 13 lipca 2017 11:35
Co trzeba wiedzieć o okuciach okiennych?

Wysoka jakość i elegancki wygląd to cechy, które bardzo często bierzemy pod uwagę przy wyborze okien. Zdecydowanie rzadziej interesujemy się okuciami, w jakie została wyposażona stolarka. Tymczasem to właśnie od nich w dużej mierze zależy to, czy nasze okna będą funkcjonalne.

Producenci oferują obecnie szeroki wybór stolarki. Możemy zdecydować się na taką, która będzie miała dodatkowe funkcje, np. będzie chroniła nasz dom przed ucieczką ciepła czy włamaniem. Nawet najlepsze parametry jednak okażą się bezużyteczne, jeśli zawiodą okucia. Warto zatem poświęcić chwilę, by poznać kilka szczegółów na ich temat.

Podstawowym zadaniem okuć jest utrzymywanie szczelności okien oraz zapewnienie funkcji otwierania, uchylania i zamykania. Okucia odpowiadają też za bezpieczeństwo użytkowania stolarki i chronią przed włamaniem. Jednym z ich kluczowych elementów jest klamka, to za jej pomocą bowiem zmieniamy położenie skrzydła.

Dziś najczęściej montuje się w oknach okucia obwiedniowe, czyli takie, które są rozmieszczone na całym obwodzie. Po zamknięciu skrzydła dociskają one skrzydło do ramy w sposób równomierny. Zapewnia to szczelność i zapobiega odkształceniom profilu, wyjaśnia Grzegorz Bułat, Kierownik Działu Technologii OKNOPLAST.

Od tego, jaki rodzaj okuć obwiedniowych wybierzemy, zależy to, jak będą otwierały się nasze okna. Do wyboru mamy rozwieralne, które pozwolą otworzyć okno na oścież, i uchylne, pozwalające jedynie na odchylenie skrzydła. Najwygodniejszym rozwiązaniem są jednak okucia rozwieralno-uchylne, łączące te dwie funkcje. Okno z odpowiednio dobranymi i wyregulowanymi okuciami będzie otwierało się płynnie i bez kłopotów.

Stolarkę o standardowych rozmiarach możemy zamówić u producenta w wersji jedno, dwu albo trójskrzydłowej. Pozwoli nam to otwierać wszystkie skrzydła jednocześnie lub tylko ich część np. gdy zależy nam by wpuścić do domu świeże powietrze ale chcemy uniknąć przeciągu – mówi specjalista.

W drzwiach balkonowych również stosowane są okucia rozwieralno-uchylne. Otworzenie lub zamknięcie okien o znacznych rozmiarach wymaga jednak dużej siły. Dodatkowo otwarte skrzydło będzie  zabierało w salonie cenne miejsce. Dlatego warto rozważyć montaż okien przesuwnych. Skrzydła mogą swobodnie się mijać, a to dzięki temu, że umieszczono je na osobnych prowadnicach. Maksymalna szerokość drzwi HST wynosi 6,5 metra, Konstrukcja HST może być zamontowana w taki sposób że próg dolny będzie na tym samym poziomie, co podłoga w salonie. Jeśli chcemy podnieść funkcjonalność drzwi tarasowych, możemy zamontować kilka drobnych dodatków, które ułatwią nam ich użytkowanie.

Hamulec skrzydła rozwiernego pozwala zablokować okno w pozycji uchylonej, dzięki czemu będziemy mogli wietrzyć pokój bez obawy, że zatrzaśnie się ono pod wpływem przeciągu. Zatrzask balkonowy umożliwia natomiast zamknięcie drzwi również od zewnątrz. Rozwiązaniem, które zwiększy nasze bezpieczeństwo, jest też niski próg.

Poza otwieraniem i zamykaniem okien okucia mogą również zapewnić nam ochronę przed włamaniem czy dostęp świeżego powietrza bez odryglowywania skrzydeł. Przy okuciach z opcją mikrowentylacji nie musimy odryglowywać skrzydła, co pozwala na wietrzenie domu bez rezygnacji z bezpieczeństwa. Dzisiejsza technologia pozwalają połączyć funkcjonalność okuć z ich eleganckim wyglądem. Dzięki temu nie musimy już decydować się na masywne mechanizmy, które nie komponują się z kolorem okien.

Skutecznymi sposobami na ochronę przed złodziejami są także: klamka z kluczykiem i wkładka antyrozwierceniowa w okuciu. Zabezpieczają one przed rozwierceniem śrub mocujących klamkę oraz trzpienia klamki i przekręceniem klamki z pozycji uchylnej. Pamiętajmy, że aby okucia w realny sposób utrudniły włamywaczom wejście do naszego domu powinny być oznaczone minimum klasą WK1.

oprac. Agnieszka Zygmunt
tekst i zdjęcia: Oknoplast