Dobór okien i drzwi

Dodano: wtorek, 10 kwietnia 2018 12:24
Dobór okien i drzwi

Dobierając okna do każdego z domowych pomieszczeń należy zwrócić uwagę na szereg parametrów - od wymiarów wyrobów, poprzez ich izolacyjność cieplną i akustyczną, aż po różnego rodzaju dodatkowe rozwiązania oferowane przez producentów.

Wybór okien

Każde wnętrze spełnia nieco inne funkcje. Kluczem do stworzenia przyjaznego pokoju dziennego jest zapewnienie dużej ilości naturalnego światła. Warto postawić na duże przeszklenia. Pamiętajmy jednak, że wielkogabarytowe okna i drzwi to potencjalna droga dla "ucieczki" z domu cennego ciepła. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem może być wykorzystanie stolarki otworowej wyposażonej w energooszczędne pakiety szybowe. Składają się one najczęściej z trzech tafli szkła, tworząc dwukomorowy pakiet szybowy, który wypełniony jest gazem szlachetnym (np. argonem) o dobrych właściwościach termoizolacyjnych. Tego typu konstrukcja skutecznie chroni przed stratami energii cieplnej - jej zalety docenimy zwłaszcza podczas mroźnych, zimowych wieczorów.

Nieco innymi kryteriami powinniśmy się kierować przy wyborze stolarki okiennej do kuchni. Jest to pomieszczenie, w którym mieszają się różne zapachy, dlatego zadaniem okna ma być przede wszystkim wspomaganie wentylacji. Z pomocą przyjdzie nam więc np. funkcja mikrowentylacji, a także nawiewniki umieszczone w ramie okiennej. Zamocowany pod oknem kuchennym parapet często wykorzystywany jest zaś jako dodatkowa powierzchnia, na której można np. uprawiać zioła używane do gotowania potraw. Jeśli planujemy tam przechowywanie dużej ilości przedmiotów, to okno powinno być przesuwne, a nie rozwierne. W przeciwnym wypadku jego otwieranie do wewnątrz będzie niewygodne.

Sypialnia to miejsce najbardziej intymne. Dodatkowe osłony okienne pomogą zachować prywatność (np. markizy zewnętrzne). W sypialni sprawdzą się okna z wielostopniowym uchyłem, które umożliwiają wygodną wentylację pokoju, a także produkty z podwyższoną izolacyjnością akustyczną. Te ostatnie użyteczne będą zwłaszcza, jeśli mieszkanie jest zlokalizowane  głośnej okolicy, bądź nieopodal trasy szybkiego ruchu.

Drzwi do każdego wnętrza

W sypialni warto zdecydować się na produkt pozbawiony przeszkleń. Zapewni on skuteczne zabezpieczenie akustyczne, a dodatkowe sprawi, że do pomieszczenia nie będzie docierać np. światło zapalane w korytarzu przez pozostałych domowników.

W przypadku drzwi do kuchni, oprócz elementów czysto funkcjonalnych, oferowanych przez producenta, możemy też pokusić się o wykorzystanie dodatkowych rozwiązań i spersonalizowanie produktu, oczywiście gdy nie wpłynie to na obejmującą go gwarancję. Jeśli kuchnia nie jest zbyt obszerna, na drzwiach można zainstalować np. specjalne kieszenie, w których przechowamy przedmioty, takie jak czerpaki czy drewniane łyżki. Innym ergonomicznym rozwiązaniem jest zawieszana półka na przyprawy - podczas gotowania zawsze będziemy mieć je pod ręką.

Na koniec, czas powrócić do salonu. Ponieważ jest to pomieszczenie, w którym często panuje duży ruch, dobrane do niego drzwi powinny być możliwie szerokie. Dobrym pomysłem jest więc stolarka drzwiowa o więcej niż jednym skrzydle lub też przesuwna. Drzwi wyposażone w przeszklenia ożywią zaś wnętrze i optycznie je powiększą, co będzie istotne zwłaszcza przy niewielkim metrażu.

Kiedy wybierzemy już interesujące nas produkty, przychodzi czas na ich zainstalowanie. Pamiętajmy, że dobry montaż jest równie ważny, jak dobry produkt. Profesjonalna, wykonana przez fachowców instalacja drzwi i okien sprawi, że posłużą one przez długie lata. Dzięki odpowiedniej synergii salonu, kuchni czy sypialni, życie domowników nabiera odpowiedniego rytmu. Wykorzystane w nich, dobrze dobrane i właściwie zamontowane okna oraz drzwi będą zarazem użyteczne, jak i estetyczne.

źródło: POiD
zdjęcie: Vetrex