Montaż okna. Rozwiązania korzystne dla monterów

Dodano: poniedziałek, 27 listopada 2017 07:46
Montaż okna. Rozwiązania korzystne dla monterów

Okno będzie dobrze służyć, jeśli zostanie dobrze zamontowane. Przy jego instalacji i w późniejszym zachowaniu parametrów użytkowych wyrobu pomagają listwy podokienne, które można stosować zarówno w przypadku wymiany starej stolarki na nową, jak i montażu okien w nowo powstałych budynkach. To rozwiązanie jest korzystne dla monterów, gdyż przyspiesza ich pracę. Okna są wówczas energooszczędnie, szczelnie i stabilnie zamocowane.

Uniwersalna listwa podokienna

Listwa podokienna to najprościej mówiąc, element, na którym opiera się okno. Umieszczana jest w newralgicznym miejscu, pomiędzy dolną częścią ramy okiennej a murem, stanowiąc pewne podparcie dla wyrobu. Dodatkowo zapewnia ograniczenie do minimum strat energii cieplnej, ale jedynie wówczas, gdy jest wypełniona materiałami o wysokich parametrach termoizolacyjnych. Jej zastosowanie umożliwia również ograniczenie ryzyka powstawania mostków termicznych, które tworzą się na styku stolarka-mur przy zastosowaniu klinów pozycjonujących.

Uniwersalną listwą podokienną, którą można wykorzystywać w przypadku wszystkich typowych okien z PVC i aluminium jest SIMPLEX MULTIBASE marki AIB.

Listwa podokienna pozwala na szybkie wpięcie do ramy okiennej, a dzięki specjalnej konstrukcji, jej szerokość można płynnie regulować w zakresie od 55 do 82 mm. To rewolucyjne, pierwsze tego typu rozwiązanie na rynku, zapewniające sprawny, łatwy i wygodny montaż, mówi dr inż. Karol Kożuch, ekspert firmy AIB. Zaletą SIMPLEX MULTIBASE jest także korzystny współczynnik przenikania ciepła - wypełnienie z elastycznej pianki poliuretanowej wpływa na termoizolacyjność konstrukcji, a jednocześnie jest elastyczne i umożliwia ściśnięcie listwy, a więc jej "pracę".

Wpuść naturalne światło do domu

Coraz częściej otwieramy nasze domy i mieszkania na otaczającą przestrzeń, co zapewnia dostęp naturalnego światła do pomieszczeń. Wiążę się to z rosnącą popularnością wielkogabarytowej stolarki o dużej powierzchni przeszkleń i znacznej wadze. Również w tym przypadku, przy montażu sprawdza się listwa podokienna SIMPLEX MULTIBASE.

Listwę podokienną można stosować nawet do najcięższej stolarki, w tym do instalacji okien przesuwnych. Bez problemu zapewnia stabilne podparcie np. dla okien HST o o szerokości 175 czy 250 mm, dzięki temu, że można wówczas wpiąć równolegle dwie lub trzy listwy podokienne. Z wykorzystaniem jednego produktu zainstalujemy więc zarówno tradycyjne okna pionowe (elewacyjne), jak i przegrodę stanowiącą wyjście na balkon czy też otaczający dom taras, uzupełnia ekspert AIB.

Listwa podokienna może być stosowana zarówno w przypadku montażu okien w ościeżu, jak i do instalacji stolarki z wysunięciem w warstwę izolacji. Wpina się ją do dolnej ramy okiennej, dopasowując odpowiednią szerokość, a następnie mocuje mechanicznie (za pomocą wkrętów) wraz z oknem do muru (lub do profili poszerzających ościeże w warstwę docieplenia). Dodatkowo połączenie z murem wypełnia się dedykowanym klejem, który niweluje ewentualne nierówności oraz zapewnia szczelność.

Wysokiej jakości listwy podokienne łączą w sobie uniwersalność i wytrzymałość, tworząc solidny "fundament" dla różnego rodzaju okien. Dzięki ich zastosowaniu, montaż stolarki jest prostszy i szybszy, a narażona na straty ciepła przestrzeń, odpowiednio zabezpieczona. To rozwiązanie, które spełnia oczekiwania monterów i inwestorów.

źródło i zdjęcie: AIB