Wymiana okien przed zimą

Dodano: poniedziałek, 06 listopada 2017 16:22
Wymiana okien przed zimą

W nowo powstających obiektach odpowiednie ocieplenie poddasza i ścian zewnętrznych jest już standardem. Rosnąca świadomość inwestorów, zmiany w zakresie energooszczędności budownictwa oraz potrzeba zwiększenia komfortu korzystania z budynków sprawiają, że izolację termiczną stopniowo zyskują również starsze domy. Taka inwestycja musi być przemyślana - znaczne straty ciepła generować może bowiem również stolarka okienna.

Ciepło aż po dach

Ciepło z budynku "ucieka" nie tylko przez ściany zewnętrzne, lecz także poprzez dach. Izolacja termiczna poddasza jest niezbędna zwłaszcza, gdy znajdującą się tam przestrzeń chcemy przeznaczyć na cele mieszkalne, urządzając w tym miejscu np. sypialnię czy też pokój gościnny. Zastosowanie najlepszego nawet materiału izolacyjnego, np. w postaci styropianu, wełny mineralnej lub piany PUR o niskim współczynniku przewodzenia ciepła, może nie przynieść jednak oczekiwanych efektów, jeśli nie zadbamy też o demontaż znajdujących się w połaci dachowej starych, nie spełniających obecnych wymogów termoizolacyjności okien.

Szacuje się, że normalny okres "życia" okna wynosi około 25-30 lat. Po tym czasie podlega ono zużyciu i niezbędna staje się jego wymiana. Dotyczy to zarówno okien pionowych (elewacyjnych), jak i dachowych. Przez stolarkę okienną może "uciekać" od 15 do 30% dostarczanej do budynku energii cieplnej. Jeśli jest ona w złym stanie, ta wartość może być jeszcze większa, mówi Zdzisław Maliszewski, doradca ds. technicznych i normalizacyjnych Związku POiD, organizatora kampanii edukacyjnej "DOBRY MONTAŻ".

Coraz częściej "otwieramy" wnętrza naszych domów i mieszkań na naturalne światło. Jego dopływ oraz możliwość wentylacji pomieszczeń zapewniają właśnie okna dachowe. Ich osadzanie najlepiej przeprowadzić wraz z kryciem połaci dachowej, co ułatwia pracę i zmniejsza ryzyko wystąpienia ewentualnych nieszczelności. Istnieje też możliwość montażu okien na już gotowym dachu. Proces instalacji nie jest zbyt skomplikowany, jednak wymaga wprawy, dlatego zadanie najlepiej powierzyć wykwalifikowanym fachowcom z firmy, w której kupiliśmy wyrób.

Okno dobrze wkomponowane w budynek

Zarówno w przypadku okien dachowych, jak i elewacyjnych, niezbędne jest ich odpowiednie wkomponowanie w powierzchnię dachu czy też elewacji budynku. Dobrze przeprowadzony montaż zapewnia ograniczenie ryzyka powstawania tzw. mostków termicznych, które generują straty ciepła. Oprócz szczelności, ważna jest też estetyka - wszelkie niedociągnięcia montażowe będą również rzutować na wygląd budynku. Warto więc jeszcze przed rozpoczęciem prac ustalić z monterami dokładny ich zakres.

Przy instalacji okien w nowych i istniejących już połaciach dachowych stosuje się specjalne kołnierze, które "otulają" stolarkę, zapewniając jej tym samym szczelne połączenie z dachem. Takie rozwiązanie ułatwia jednocześnie przeprowadzenie prac monterowi, gdyż zestaw zawiera wszystkie niezbędne elementy. Często wykorzystywanym materiałem jest tu naturalna wełna owcza, której właściwości dobrze znamy z ciepłych płaszczów czy też swetrów.

W przypadku okien elewacyjnych, nierzadko mamy do czynienia z sytuacją, gdy są one instalowane już po ociepleniu ścian zewnętrznych. Przy ingerencji w istniejący materiał izolacyjny mogą zostać popełnione błędy, które skutkują późniejszym powstawaniem strat cennego ciepła.

Podstawowa zasada to zachowanie ciągłości izolacji. Jeśli zostanie ona naruszona, konieczne jest jej przywrócenie. Istotne jest również szczelne połączenie na styku stolarka-mur oraz poprawne, stabilne zamocowanie stolarki z użyciem dedykowanych wkrętów bądź specjalnych profili. Wysokiej jakości wkręty gwarantują pewne i trwałe mocowanie w różnego rodzaju podłożach. Monterzy powinni też zwrócić uwagę na wszelkie detale, które mają wpływ na późniejszą, bezproblemową obsługę nowego okna, dodaje Zdzisław Maliszewski.

Pozbawiony dostatecznej ochrony cieplnej budynek stanie się łatwym celem dla chłodu i wilgoci. Wymiana okien oraz wykonanie izolacji termicznej domu to nie tylko sposób na osiągnięcie oszczędności, lecz również rozwiązanie zwiększające komfort cieplny domowników. Raz zainwestowane tu pieniądze procentują co najmniej przez kilkanaście następnych lat i zaczynają zwracać się już w następującym po przeprowadzeniu inwestycji sezonie grzewczym.

Ogólnopolska kampania edukacyjna "DOBRY MONTAŻ" to organizowana przez Związek POiD akcja, promująca wśród inwestorów indywidualnych ideę prawidłowej instalacji wyrobów stolarki budowlanej. Partnerami "DOBREGO MONTAŻU" są firmy: AIB, FAKRO, GERDA, Hörmann, Klimas Wkręt-met, Oknaaluminiowe.pl, Porta KMI Poland, PROLINE, Roto, Soudal i VETREX.

źródło: Kampania Dobry Montaż
zdjęcie: Fakro