Co jest istotne w oknach?

Dodano: wtorek, 11 lipca 2017 10:23
Co jest istotne w oknach?

Na rynku mamy wiele rodzajów okien, spełniających różne wymagania techniczne oraz estetyczne. Z tego względu różnica w cenie okien, które podobnie wyglądają, ale mają różne parametry, może wynosić nawet 100% wartości, a w typowym domu okien jest zwykle kilkanaście. Poza tym inwestorzy mają różne wymagania i możliwości ich realizacji, czasami zależne od przepisów lub regionu kraju.

Izolacyjność termiczna

Izolacyjność termiczna okien i drzwi balkonowych powinna być jak najlepsza. Warto bowiem pamiętać, że przegrody te charakteryzują się współczynnikiem przenikania od czterech do dziesięciu razy gorszym od ścian czy dachu, a przecież to od strat energii zależą wydatki na ogrzewanie. Dodatkowo wymagania wobec stolarki zależą od regionu kraju, w którym jest dom. Dostępne na rynku wyroby standardowe mają współczynnik U=1,3-1,5 W/(m2.K), ale oferowane są również tzw. okna pasywne o współczynniku U=0,6-0,8 W/(m2.K).

Izolacyjność akustyczna

Izolacyjność akustyczna to inaczej zdolność tłumienia dźwięków. Zwykle jest tym lepsza, im materiał przegrody jest cięższy lub zrobiony z bardziej włóknistego materiału. Oczywiście, okna mają zdecydowanie gorsze właściwości od ścian zewnętrznych i najczęściej to ich parametry decydują o wypadkowej izolacyjności akustycznej całej przegrody. Powinien je zatem cechować możliwie najwyższy wskaźnik projektowy izolacyjności akustycznej właściwej R’A2 lub klasa akustyczna OK2. Warto zapamiętać, że okna o dobrej izolacyjności akustycznej tłumią hałas zewnętrzny o ok. 30 dB, a słabe - tylko nieco więcej niż 20 dB. Oczywiście warto pamiętać, że wszelkie nawiewniki i systemy mikrowentylacji dość znacznie obniżają izolacyjność akustyczną okien.

Szczelność

Szczelność okien i drzwi zależy od stosowanego w budynku systemu wentylacji. Jeszcze niedawno standardem były okna o współczynniku infiltracji 0,5-1,0 m3/mhdaPa2/3, co w przypadku wentylacji grawitacyjnej oznaczało niedostateczną ilość powietrza przedostającego się w ciągu godziny przez szczelinę o długości 1 m. W ścianach lub oknach trzeba było stosować dodatkowe nawiewniki, zapewniające wymianę powietrza na poziomie 20-50 m3/h. Jednak od 1 stycznia 2009 r., zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. (DzU z 2008 r. Nr 201, poz. 1238) dotyczącym warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki, mamy nowe wymagania dotyczące szczelności okien.

Obecnie obowiązują kryteria wcześniej ustalone dla budynków pasywnych z wentylacją mechaniczną nawiewno-wywiewną i odzyskiem ciepła. Oznacza to, że współczynnik infiltracji wszystkich produkowanych okien ma być mniejszy od 0,3 m3/mhdaPa2/3. W przypadku stosowania wentylacji grawitacyjnej napływ odpowiedniej ilości powietrza musi być realizowany przez nawiewniki umieszczone np. w ramach okien.

Zabezpieczenia antywłamaniowe

Zabezpieczenia antywłamaniowe stolarki są szczególnie pożądane, gdy w domu nie stosuje się krat, żaluzji lub okiennic. Wtedy warto zainwestować w okucia antywłamaniowe, solidnie osadzone ramy i szyby klasy od P1 do P4 (najlepiej P3 lub P4). To szyby klejone z dwóch tafli szkła grubości 3 lub 4 mm oraz od jednej do czterech warstw folii o wysokiej wytrzymałości, które zastępują kraty z prętów stalowych o średnicy 10 mm.

Wygoda

Wygoda użytkowania w dużej mierze zależy od konstrukcji okna oraz zastosowanych okuć. Najbardziej popularne i najwygodniejsze są okna jednoramowe z szybami zespolonymi i wielofunkcyjną klamką. Łatwo je ustawić w wybranej pozycji (uchylić, rozewrzeć, rozszczelnić) oraz umyć, ponieważ mają tylko dwie powierzchnie szyb. Dostępne są też eleganckie okna ze szprosami:

  • konstrukcyjnymi - drogie i kłopotliwe do utrzymania w czystości;
  • wewnętrznymi - obniżają izolacyjność termiczną;
  • zawieszane - dobrze imitują drogą konstrukcję okna, a jednocześnie są łatwe w demontażu i dzięki temu nie utrudniają mycia.

oprac. Agnieszka Zygmunt
zdjęcia: Drutex, Fakro, Stolbud Włoszczowa