Roszenie szyb w oknach - jak temu zapobiec?

Dodano: piątek, 09 czerwca 2017 10:03

Kondensacja pary wodnej, czyli "parowanie szyb" to bardzo często spotykane i całkowicie naturalne zjawisko fizyczne, które pojawia się wtedy, gdy wilgotność powietrza jest wysoka, a różnica temperatur w pomieszczeniu i na zewnątrz - duża. Jak do niego dochodzi?

Skąd się bierze roszenie?

Dobrej jakości szyba, o wysokich parametrach izolacyjnych, wypuszcza na zewnątrz niezbyt dużo ciepła. Sama pozostaje zimna. To swoiste zaproszenie dla kropel wody, by osiadały na jej powierzchni, tworząc drobną siatkę wodnej mozaiki, która potrafi utrzymać się na oknie do późnych godzin porannych, a nawet przedpołudniowych. Poza tym wskazuje na to, że lekcję z doboru okien pod względem ich  dobrej izolacji cieplnej odrobiliśmy wzorowo. W rezultacie jednak roszenie szyb powoduje znaczne zmniejszenie widoczności z powodu załamania światła w kroplach wody. Czy to oznacza kłopoty?

Niekoniecznie. Osiadanie kropli wody na zewnętrznej stronie szyby to zjawisko tożsame z powstawaniem rosy na trawie i w żadnym wypadku nie świadczy o wadliwej konstrukcji czy niewłaściwym montażu okna. Jest ono prostu szczelne i w tym wypadku to powód do zadowolenia. Problem może pojawić się w przypadku, gdy zauważymy nadmierne zaparowanie wewnętrznej strony szyb - nie tylko podczas kąpieli czy gotowania. Wtedy warto prześledzić wewnętrzny mikroklimat pomieszczeń i upewnić się, czy wentylacja działa tak, jak powinna, i czy nawiewniki (jeśli zostały zamontowane) nie wymagają przeglądu i regulacji. Należy bowiem pamiętać, że od penetrującej i stojącej wody tylko krok do rozwoju niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i pleśni. Najbardziej niepokojąca powinna być wilgoć utrzymująca się wewnątrz pakietu szybowego, gdyż świadczy to o jego rozszczelnieniu. W takim wypadku należy się liczyć z koniecznością wymiany tego elementu.

Jak zapobiegać roszeniu?

Chcąc pozbyć się irytujących skutków roszenia okna trzeba przede wszystkim zadbać o prawidłową wentylację pomieszczeń, doprowadzając do usunięcia wilgotnych mas i zastąpienia ich powietrzem świeżym i suchym. Regularne i prawidłowe wietrzenie doprowadza również do wyrównania temperatury na zewnątrz i w pomieszczeniu, co pozytywnie wpływa nie tylko na domowy mikroklimat, lecz także na nasze samopoczucie.

Dodatkowo, okna można wyposażyć w specjalne akcesoria, które pomogą w zapobieganiu negatywnym i uporczywym skutkom roszenia. W oknach OKPOL są to: nawiewnik manualny oraz klamka z funkcją mikrouchylenia, które umożliwiają swobodny obieg świeżego powietrza. Pomocne mogą okazać się także zewnętrzne rolety i żaluzje, doskonale spełniające funkcje izolacyjne, ograniczające występowanie kondensatu pary wodnej na zewnętrznej powierzchni szkła, podkreśla Marcin Demski, ekspert firmy OKPOL.

Producenci okien dachowych zalecają także umieszczenie źródła ciepła - grzejników - bezpośrednio pod oknem dachowym w celu dostarczenia odpowiedniej ilości ciepła do osuszenia i nagrzania szyby, aby całkowicie wyeliminować zjawisko kondensacji.

Nowoczesna technologia a przejrzystość okna

Wybierając nowe okna do wymarzonego domu czy remontując mieszkanie, możemy zabezpieczyć się przed zjawiskiem roszenia przy użyciu z nowoczesnych technologii, które oferują producenci wysokiej jakości stolarki okiennej. Wśród dodatkowych rozwiązań, które pomogą poradzić sobie ze zjawiskiem zaparowanej szyby, warto zwrócić uwagę na powłokę antyroszeniową i upewnić się, że nasze szyby ją mają.

Projektując stolarkę okienną, postawiliśmy na rozwiązania praktyczne i łatwe w konserwacji. Dostępne w naszej ofercie szkło antykondensacyjne, dzięki utrzymaniu optymalnej temperatury zewnętrznej powierzchni szyby, nie tylko w znacznym stopniu redukuje tworzenie się pary, lecz także zapewnia doskonałą przejrzystość bez utraty wartości termoizolacyjnych i energooszczędnych nowoczesnych okien. Dodatkowo powłoka jest bardzo trwała, nie wymaga specjalnej pielęgnacji oraz zapewnia naturalny, niezniekształcony kolor, podkreśla Demski.

W zachowaniu czystości i przejrzystości okna pomaga również innowacyjna technologia BioClean. Jej działanie polega na współpracy dwóch elementów naturalnych: światła słonecznego, które rozkłada brud przylegający do szyby i uaktywnia właściwości hydrofilne, oraz deszczu, który spłukuje jego resztki, rozłożone pod wpływem promieni ultrafioletowych. W efekcie nic nie przywiera do powierzchni szkła, nawet w strefach o silnym zanieczyszczeniu, co pozwala nam cieszyć się przejrzystym oknem przez cały rok, dodaje ekspert.

Lato to doskonały czas, by pozwolić sobie na jeszcze 5 minut leniwego odpoczynku i podziwianie budzącej się do życia przyrody. Nie pozwólmy więc, by drobny szczegół zepsuł nam magię wiosennego poranka i zadbajmy, by w przypadku stolarki okiennej kłopoty już nigdy nie chodziły... parami.

oprac. Agnieszka Zygmunt
tekst i zdjęcia: Okpol