Kilka słów o nawiewnikach okiennych

Kilka słów o nawiewnikach okiennych

Dodano: poniedziałek, 05 czerwca 2017 14:13

Nawiewniki okienne zapewnią możliwość regulacji napływu powietrza do wnętrza pomieszczenia, dzięki czemu o wiele prostsze będzie zadbanie o klimat, który będzie w nim panować.

Jaka jest największa zaleta nawiewnika ciśnieniowego w usprawnianiu wentylacji?

Nawiewnik ciśnieniowy ostarcza świeże powietrze i usuwa zużyte w wymaganej ilości NIEZALEŻNIE od poziomu wilgotności powietrza wewnętrznego, jednocześnie chroni przed nadmierną wentylacją w okresie zimowym, a co za tym idzie przechłodzeniem pomieszczenia i nadmiernym zużyciem energii na jego ogrzewanie.

Fot. 1. Siatka płaska do montażu zamiast czerpni (Flopsystem).

Jakie cechy sprawiają, że nawiewnik ciśnieniowy sprawdza się w warunkach polskich?

Największym problemem w krajach znajdujących się w podobnej strefie klimatycznej jak Polska są relatywnie wysokie koszty ogrzewania i, co za tym idzie, wentylacji. Stąd nawiewniki ciśnieniowe sprawdzają się u nas dzięki następującym cechom:
a) zdolność do ograniczania strat energetycznych przez zabezpieczenie przed "nadmierną wentylacją".
Z nadmierną wentylacją (ucieczką ciepłą) mamy do czynienia najczęściej wskutek znaczącego spadku temperatury zewnętrznej, wówczas ciąg w kominie wentylacyjnym (podciśnienie) jest większy niż zakładany przez projektanta. Dla typowych warunków pracy nawiewnika według polskich standardów przyjmuje się poziom różnicy ciśnienia pomiędzy wnętrzem a otoczeniem budynku 10 Pa, dla porównania w Holandii - to tylko 2 Pa!

b) z uwagi na dominujące budownictwo blokowe, szczególnie istotna jest zdolność nawiewników ciśnieniowych do samoczynnego dostosowywania ilości powietrza nawiewanego (i usuwanego) do miejsca lokalu mieszkalnego w danym budynku wielopiętrowym.

Chodzi o to, aby we wszystkich lokalach o podobnej architekturze, usytuowanych przy w tej samej klatce schodowej zapewnić podobny komfort wentylacyjny i uniknąć np. ich przechłodzenia. Poziom podciśnienia na nawiewniku w okresie zimowym związany jest bowiem głównie z wysokością komina wentylacyjnego (czytaj: piętra, na którym usytuowany jest lokal) i przy innym niż ciśnieniowym sterowaniu - np. higrosterowaniu lub nawiewnikach z ręczną regulacją poziomu otwarcia – nie da się zapewnić porównywalnych warunków komfortu, higieny i zdrowotności lokalu mieszkalnego. Lokal na parterze danego budynku czteropiętrowego będzie miał kilkakrotnie wyższą wymianę powietrza niż podobny na ostatnim piętrze! Najczęściej ilość nawiewników dobierana jest według kubatury lokalu, a nie rzeczywistych warunków pracy nawiewnika takich jak: podciśnienie, wysokość komina wentylacji grawitacyjnej, róża wiatrów, itd.

c) obowiązkowe w Polsce budowanie kanałów wentylacji grawitacyjnej w łazience i w kuchni umożliwia stosowanie i skuteczne działanie tych urządzeń po zamontowaniu w istniejącej stolarce okiennej.

Fot. 2. Regulator nawiewu Select S13 4000RC (Flopsystem).

Praktycznie rzecz biorąc, z problemem wentylacji mieszkań mamy do czynienia w zasadzie TYLKO w sezonie grzewczym, w pozostałej części roku okna są po prostu otwierane i nawiewnik nie jest wówczas tak potrzebny. Główną wadą wszystkich nawiewników okiennych jest bowiem zdolność do niestabilnej wentylacji w układach grawitacyjnych.

oprac. Agnieszka Zygmunt
tekst i zdjęcia: Flopsystem

 

Powiązane artykuły

» Przełom w walce ze smogiem