Dwa warianty warstwowego montażu okien

Dodano: środa, 23 maja 2018 11:24
Dwa warianty warstwowego montażu okien

Zakup okien to nie wszystko, bardzo ważny jest ich solidny montaż. Od niego bowiem zależy komfort ich użytkowania oraz to, ile ciepła przez nie będzie uciekać. Obecnie jako standard stosuje się montaż warstwowy w dwóch wariantach.

W płaszczyźnie muru

Punkt styku okna ze ścianą stanowi miejsce szczególnie narażone na utratę ciepła i osadzanie się wilgoci, dlatego tak istotne jest uszczelnienie połączenia stolarki okiennej ze ścianą. Montaż warstwowy spełnia te warunki, pozwala znacznie poprawić parametry izolacyjne tych rejonów przez dodatkowe zabezpieczenie izolacji cieplnej. Metoda polega na dodaniu dwóch taśm izolacyjnych: zewnętrznej i wewnętrznej, przy czym od wewnątrz jest to taśma paroszczelna, od zewnątrz zaś - paroprzepuszczalna.

Aplikacja taśm na skrzydło okna

Aplikacja taśm na skrzydło okna

Mocowanie skrzydła do ościeża za pomocą kotew (w co najmniej kilku punktach)Mocowanie skrzydła do ościeża za pomocą kotew (w co najmniej kilku punktach)

Mocowanie skrzydła do ościeża za pomocą kotew (w co najmniej kilku punktach)

Wypełnienie pianką przestrzeni między oknem a murem

Wypełnienie pianką przestrzeni między oknem a murem

Uszczelnienie złącza okna z murem taśmą rozprężną (paroprzepuszczalną)Uszczelnienie złącza okna z murem taśmą rozprężną (paroprzepuszczalną)

Uszczelnienie złącza okna z murem taśmą rozprężną (paroprzepuszczalną)
(zdjęcia M. Marchewka (Aluplast))

Poza murem, w warstwie ocieplenia

Ciepłe okna są ciężkie (pakiet minimum 3 szyb), wysunięte w ocieplenie muszą się pewnie opierać na elementach przytwierdzonych do muru. Wysuwa się je na elewację, najczęściej na 7-12 cm, mocując na kotwach, specjalnych przykręcanych do ściany konsolach wsporczych lub na profilach klejonych do muru. Profile przyklejane do ściany szybkowiążącym klejem montażowym są również łączone z murem mechanicznie - za pomocą wkrętów lub dybli (podstawowym elementem nośnym jest jednak klej).

Montaż ramiaka okiennego na konsolach wsporczych, przytwierdzanych do muru za pomocą kotew

Regulowanie ustawienia okna, sprawdzanie poziomów i pionów

Zabezpieczenie przestrzeni między skrzydłem a murem taśmą rozprężną

Ocieplenie elewacji wokół okien styropianem
(zdjęcia: Aluplast)

Joanna Dąbrowska