Ogród zimowy a strony świata

Dodano: poniedziałek, 10 lipca 2017 09:56

Czy orientacja ogrodu zimowego względem stron świata ma znaczenie? Sprawdźmy.

Ogród południowy jest najlepiej nasłoneczniony przez cały dzień i o każdej porze roku. Wymaga więc szczególnie skutecznej wentylacji oraz zacieniania wnętrza - warto rozważyć wstawienie szyb przeciwsłonecznych. W tym ogrodzie szczególnie dobrze będą się czuły rośliny delikatne, także egzotyczne.

Również w przypadku ogrodu usytuowanego od wschodu intensywne, choć krótsze nasłonecznienie zmusza do starannego wentylowania i zacieniania pomieszczenia. Można w nim uprawiać większość roślin domowych.

W ogrodzie zachodnim duże nasłonecznienie po południu, przede wszystkim w lecie zmusza do intensywnego wietrzenia i zacieniania pomieszczenia. W zimie słońce jest już tak nisko, że nie jest to konieczne. Ogród zachodni dobrze sprawdza się jako "zimowisko" dla roślin.

Ogród północny jest najmniej korzystny. Utrzymają się w nim tylko gatunki lubiące cień, a tych jest niewiele. Mogą natomiast być przechowywane tutaj te rośliny, które do zimowego spoczynku potrzebują mało światła.Panujące w takim ogrodzie warunki można poprawić, stosując sztuczne doświetlanie. Konieczne są jednak specjalne żarówki - kosztowne i stosunkowo trudno dostępne.

oprac. Agnieszka Zygmunt
zdjęcia: Ogrody Zimowe Nowicki, Oknoplast, Veka