Drzwi fornirowane czy lakierowane?

Dodano: poniedziałek, 26 czerwca 2017 11:57

Na co zwracamy uwagę, szukając odpowiednich drzwi do naszego domu? Na takie modele, które nie tylko wydają się funkcjonalne, lecz także odznaczają się elegancją i wyrazistym stylem. Najpopularniejsze są drzwi wewnętrzne drewniane, jednak to nie jedyny rodzaj wybierany przez potencjalnych klientów. Wśród produktów oferowanych przez producentów drzwi wewnętrznych możemy znaleźć także wysokiej jakości drzwi fornirowane i lakierowane. Czym się różnią te dwa ich typy?

Fornirowanymi nazywamy drzwi, które zostały wykonane poprzez oklejenie skrzydła naturalnym drewnem, przygotowanym w postaci płatów. W ten sposób nabierają one eleganckiego i stylowego wyglądu. Odpowiednio wykonane, pod względem estetyki w niczym nie odbiegają od produktów wykonanych z litego drewna. Różnica natomiast jest w cenie, która jest zdecydowanie bardziej przystępna. Ich ogromną zaletę stanowi poza tym powtarzalność wzoru i koloru drewna. Dzięki temu wszystkie drzwi w domu będą miały taką samą barwę i usłojenie. Drzwi fornirowane często wybierają osoby, które doceniają ciepły i przyjemny charakter drewnianych przedmiotów.

Tego typu rodzaj skrzydeł drzwiowych jest w odpowiedni sposób zabezpieczany przed działaniem czynników zewnętrznych. Dzięki temu są one w stanie wytrzymać wiele lat w niemalże niezmienionym stanie. Forniry w procesie produkcji są pokrywane lakierem zabezpieczającym, który nie tylko uszlachetnia drewno, lecz także poprawia jego wygląd i estetykę. Odpowiedni układ słojów daje im niepowtarzalność i oryginalny kształt.

Co wobec tego wyróżnią drzwi lakierowane? Jak sama ich nazwa wskazuje, do ich produkcji używa się odpowiedniej warstwy lakieru, która jest przeważającym składnikiem całości. Substancja ta pozwala na uzyskanie ciekawej kolorystyki oraz wysokiej jakości wykończenia. Dzięki jednolitej fakturze łatwo można je wyczyścić. Najczęściej wybieranym kolorem jest biel. Białe drzwi po pomalowaniu mają gładką, matową powierzchnię. Biały kolor zapewnia im neutralność i pozwala łatwo dopasować pozostałe elementy wyposażenia. Idealnie pasują do nowoczesnych, stylowych wnętrz.

 

oprac. Agnieszka Zygmunt
tekst i zdjęcia: Entra