Stolarka okienna, która umożliwia prawidłową wentylację

Współczesna stolarka okienna jest niemal całkowicie hermetyczna, co stanowi jednocześnie zaletę, bowiem ogranicza straty ciepła, ale i wadę, gdyż uniemożliwia prawidłową wentylację. Czy da się więc pogodzić te dwie kwestie? Rozwiązaniem mogą być okna wyposażone w nawiewniki.

Stolarka okienna, która umożliwia prawidłową wentylację

"Chcąc zapewnić odpowiedni przepływ powietrza w takich warunkach, warto zamontować nawiewniki, czyli niewielkie urządzenia, które pozwalają go kontrolować. Można je instalować zarówno w nowej, jak i wcześniej wstawionej stolarce, bez względu na to, czy jest wykonana z drewna, czy z PVC" - mówi Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA.

Przejawy niewłaściwej wentylacji

Tlen wykorzystywany jest nie tylko przez domowników, ale również przez urządzenia takie jak: kuchenki, piecyki czy kominki, w których zachodzi proces spalania. W efekcie tych procesów tworzą się w powietrzu dwutlenek węgla oraz para wodna, która powstaje też podczas gotowania czy kąpieli.

Duża zawartość wilgoci w powietrzu jest efektem nieprawidłowej wentylacji pomieszczenia, co w pierwszej kolejności objawia się parowaniem szyb od wewnątrz. Z czasem skutkuje również rozwojem pleśni oraz grzybów. Z kolei oznaką niskiej zawartości tlenu może być złe samopoczucie, apatia czy bóle głowy.

Odpowiedni nawiewnik

Otwierając okna kilka razy dziennie, można zapewnić prawidłową wentylację pomieszczeń. Powoduje to jednak uciekanie ciepła z pomieszczenia, obciążenie systemu grzewczego budynku oraz wzrost rachunków za ogrzewanie. Czasem otwarte okno zostawiane jest również podczas nieobecności lokatorów, co stanowi pokusę dla złodziei. Aby uniknąć takich sytuacji warto rozważyć montaż nawiewników. Obecnie możemy wybierać spośród szerokiej oferty - od najprostszych modeli manualnych po bardziej zaawansowane - automatyczne.

"Nawiewniki automatyczne działają w oparciu o pomiar wilgotności we wnętrzu. Jeśli jej stężenie w pomieszczeniu jest wysokie, nawiewnik otwiera się szerzej zapewniając intensywniejszą wentylację. Jeśli jest niskie - przepływ powietrza jest zmniejszany. Tańszym rozwiązaniem są jednak modele, które regulujemy ręcznie" - tłumaczy ekspert z firmy MS więcej niż OKNA.

Bardzo istotną kwestią jest odpowiednie rozmieszczenie nawiewników okiennych, które powinno być indywidualnie dostosowywane do każdego obiektu. W tym celu należy wziąć pod uwagę rozkład pomieszczeń, ich liczbę oraz funkcję. Każde z nich w zależności od metrażu i przeznaczenia wymaga innego przepływu powietrza.

W praktyce oznacza to, że w mieszkaniu dwupokojowym z reguły instaluje się co najmniej 2 nawiewniki - po jednym w każdym z pomieszczeń. Po szczegółowe informacje należy jednak zwracać się do sprzedawców okien bądź specjalistów budowlanych, którzy właściwie nam doradzą.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy MS więcej niż OKNA, która znajduje się tutaj.

źródło i zdjęcie: MS więcej niż OKNA

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT