Wydarzenia

Stolarka wielokomorowa a izolacja termiczna

Dodano: 24 sierpnia 2011

Wielu producentów i dystrybutorów materiałów budowlanych twierdzi, że stolarka wielokomorowa zapewnia lepszą izolację termiczną. Czy przenikanie ciepła rzeczywiście jest uzależnione od liczby komór? Co należy wiedzieć w tym zakresie, aby móc podjąć racjonalną decyzję zakupową?

Stolarka wielokomorowa a izolacja termiczna

Dla każdego inwestora, ważnym parametrem materiałów budowlanych, obok ceny, jest izolacyjność termiczna. Wybierając odpowiedni rodzaj stolarki, warto wiedzieć od czego zależy przenikalność termiczna okien.

Profil jest jednym z podstawowych elementów budowy okna. Jego parametry, takie jak: kształt, wymiary czy liczba komór wpływają na właściwości użytkowe stolarki, między innymi na: izolacyjność termiczną, dźwiękoszczelność oraz stabilność konstrukcji.

Najważniejszym wymiarem profilu okiennego jest jego głębokość. Im jest większa, tym można uzyskać lepsze parametry izolacyjności i zamontować szerszy, cieplejszy wkład szybowy. "Często podawanym przez producentów parametrem jest "głębokość zabudowy", czyli głębokość złożenia skrzydła razem z ramą. Efekt ten uzyskują, wstawiając standardowe skrzydło do poszerzonej ramy. W rzeczywistości jednak ważniejsza dla parametrów użytkowych jest głębokość profilu skrzydła i to na nią powinniśmy zwracać szczególną uwagę" - mówi Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA.

Wymiary profilu mają bezpośrednie przełożenie na maksymalną liczbę przegród stolarki wielokomorowej, która może znajdować się w ich wnętrzu. Obecnie można spotkać na rynku kształtowniki 3, 4, 5, 6, a nawet 7 komorowe. Ta wypełniona powietrzem przestrzeń zapewnia określaną wartość współczynnika przenikania ciepła "U". Teoretycznie im jest ich więcej, tym jest on niższy, a straty energii są mniejsze. W praktyce jednak wygląda to nieco inaczej.

"Przeprowadzone badania wskazują, że optymalna szerokość komory to około 7 - 8 mm. Sztuczne powielanie liczby komór przez podzielenie jednej, szerszej komory (np. 10 mm na dwie po 5 mm) nie przynosi spodziewanych rezultatów w postaci poprawy izolacyjności cieplnej. Wstawianie dodatkowych przegród przy standardowej głębokości profilu nie ma zatem większego sensu. Jedynym słusznym rozwiązaniem jest w takim wypadku poszerzenie, czyli zwiększenie głębokości kształtownika" - reasumuje Głuszcz.

W przypadku stolarki wielokomorowej zwiększanie liczby komór przy standardowej głębokości profilu często odbywa się kosztem zmniejszania komory środkowej, w której znajduje się wzmocnienie. Wiąże się to z redukcją jego przekroju, co z kolei negatywnie wpływa na sztywność elementu. Warto zatem dokładnie zapoznać się z produktem zanim zdecydujemy się zamontować go w domu.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy MS więcej niż OKNA, która znajduje się tutaj.

źródło i zdjęcie: MS więcej niż OKNA