Stolarka okienna. Moda na aluminium

Miłośnicy nowoczesnych i minimalistycznych projektów coraz częściej sięgają po konstrukcje wykonane z aluminium, a takie swoimi parametrami nie tylko dorównują tym "tradycyjnym" (wykonanym z PVC lub drewna), ale w wielu aspektach znacznie je przewyższają.

Stolarka okienna. Moda na aluminium

Współczesne budownictwo jednorodzinne to mariaż nowoczesnego designu i ekonomicznego podejścia do eksploatacji domu. Niemal normą są ekologiczne i ekonomiczne budowle, które wpisują się w trend budownictwa pasywnego. Pośród składowych mających wpływ na energooszczędność domu, stolarka okienna zajmuje kluczowe miejsce.

Aby okna spełniały dobrze swoje funkcje warto już na etapie projektowania pomyśleć o usytuowaniu poszczególnych pomieszczeń względem stron świata i rozlokowaniu okien. Dzięki temu łatwiejsze będzie wykorzystanie promieni słonecznych i obniżenie kosztów zużycia energii. Ważny jest też rodzaj okna i materiały, z których jest ono zbudowane, a także jego prawidłowy montaż. Materiałem do produkcji okien i drzwi na miarę XXI stało się obecnie aluminium, które gwarantuje nie tylko doskonały wygląd i trwałość, ale także zachowanie na odpowiednim poziomie szczelności oraz izolacyjności termicznej budynku.

Okna. Moda na aluminium

Analiza bilansu energetycznego budynków jednorodzinnych zaprezentowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wskazuje, że straty cieplne, za które odpowiedzialne są okna, sięgają nawet do 36%. W domach pasywnych, które z założenia dążą do obniżenia strat ciepła i umożliwienia uzysku energii z zewnątrz, rekomendowane jest rozmieszczenie dużych przeszkleń od strony południowej, aby w okresie zimowym wykorzystać energię promieni słonecznych do dogrzania pomieszczeń. Elementem, na który należy zwracać uwagę podczas wyboru stolarki okiennej jest rodzaj materiału, z którego wykonane są okna.

Aluminiowe profile są sztywne i mają małe przekroje, dlatego  są coraz chętniej stosowane do budowy okien, szczególnie w przypadku konstrukcji wielkoformatowych. Ich, z reguły, kanciaste kształty sprawiają, że szczególnie podobają się one miłośnikom nowoczesnej architektury, mówi Bożena Ryszka, Marketing Manager w ALUPROF S.A.

Wiele osób uważa też, że okna o aluminiowych profilach są zdecydowanie zgrabniejsze od tych wykonanych z PCV lub drewna. Aluminium jest materiałem niezwykle plastycznym, który umożliwia konstruowanie wąskich profili okiennych, pozwalających zwiększać powierzchnię szyb i dostęp do światła naturalnego.

Wielu inwestorom domów jednorodzinnych aluminium mylnie kojarzy się z materiałem zimnym. Jednak tzw. "zimne" profile aluminiowe używane są przede wszystkim w drzwiach i ściankach wewnętrznych, gdzie nie jest wymagana izolacja termiczna. W ścianach zewnętrznych natomiast montuje się okna wykonane z tzw. profili "ciepłych", które są odpowiednio skonstruowane z zastosowaniem materiałów termoizolacyjnych.

Taki rodzaj okna jest  wyjątkowo trwały i łatwy w konserwacji. Powierzchnie profili mogą być w nich polakierowane na dowolny kolor z palety RAL lub mogą być wykończone powłokami drewnopodobnymi, dzięki czemu dopasowanie ich do charakteru budynku nie stanowi żadnego problemu. Zastosowanie odpowiednich okien aluminiowych łączy w sobie elegancję i ciepło, dodaje Bożena Ryszka.

Okna - ciepłe aluminium

Każdy kto zmierzył się z wyborem stolarki okiennej wie, że parametrem, który powinien pozostać jednym z głównych kryteriów decyzji jest współczynnik izolacyjności termicznej UW. Im niższą ma wartość, tym lepiej. W ofercie firmy ALUPROF znajdziemy aluminiowe systemy okienno-drzwiowe MB-86oraz MB-104 Passive, do konstrukcji których wykorzystano innowacyjne rozwiązania materiałowe i techniczne. Jednym z nich jest aerożel, który zapewnia doskonałą izolacyjność termiczną. To dzięki jego "pracy" w profilu, możliwe stało się wykonanie okien o parametrze UW poniżej 0,8 W/(m2K). Tak dobrą izolację termiczną otrzymuje się poprzez umieszczenie w centralnej tzw. izolacyjnej komorze (utworzonej za sprawą przekładek termicznych w profilach aluminiowych) dedykowanych wkładów izolacyjnych. Wkłady te posiadają niski współczynnik przewodzenia ciepła, a więc minimalizują ilość energii przechodzącej przez profile okienne. Centralne położenie wkładów ogranicza również konwekcję i promieniowanie termiczne. Dzięki tak wykonanej strefie izolacji termicznej w profilach a także dzięki możliwości stosowania szerokiego zakresu pakietów szklanych oraz specjalnych dwukomponentowych uszczelek konstrukcje wykonane z aluminium mogą spełniać bardzo wysokie wymagania ochrony cieplnej budynków.

Technologiczne zaawansowanie aluminiowych systemów okiennych ALUPROF jest faktem. Dla przykładu parametry systemu MB-104 Passive znacznie wyprzedzają wymagania aktualnie obowiązujących przepisów i norm (izolacyjność termiczna dla okna otwieranego UW  na poziomie 0,8 W/m2K).

Tak dobre wyniki potwierdzone certyfikatem Passive House Institute Darmstadt dla wersji MB-104 Passive SI oraz MB-104 Passive Aero, sprawiły, że system dedykowany jest budownictwu energooszczędnemu i pasywnemu, podsumowuje Bożena Ryszka.

źródło i zdjęcie: Aluprof

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT