Żółte drzwi Porta w instalacji Rumasa na Festiwalu Łódź Czterech Kultur

Można wejść do niej, lub na nią. Z daleka przykuwa wzrok żółtym kolorem. Na Starym Rynku w Łodzi w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur powstała instalacja artystyczna autorstwa Roberta Rumasa. Tworząca symbol "X" konstrukcja, składająca się z korytarzy, stalowych drzwi Porta Metal Solid i schodów z zapisanymi na niej frazami z "Kwiatów polskich"została zaprezentowana w dniu urodzin Juliana Tuwima. Będzie ją można podziwiać do końca września.

Żółte drzwi Porta w instalacji Rumasa na Festiwalu Łódź Czterech Kultur

Koncepcja zainspirowana została archiwalnymi fotografiami, prezentującymi prowadzący do getta most dla pieszych nad ul. Zgierską przy Starym Rynku oraz poematem Juliana Tuwima "Kwiaty polskie", mówi Robert Rumas. W połączeniu z "powietrzną" częścią powstała spójna opowieść, odnosząca się do historii miejsca, w którym oddziałuje instalacja i wciąż aktualnych pytań o "innego", wyjaśnia.

Naziemną część instalacji tworzy zespół korytarzy i otwierających wejścia do nich 16 par drzwi Porta przygotowanych na specjalne zamówienie artysty. Konstrukcja składająca się z czterech ramion tworzących "X" o 24 m szerokości została umieszczona pod gigantycznymi wstęgami, rozpostartymi na 4 masztach o 16 m wysokości ulokowanych w czterech rogach rynku. Instalacja pozwala wejść do korytarzy przez otwarte drzwi czy wspiąć się schodami na bryłę instalacji o wysokości 2,2 m, a tym samym zachęca do spojrzenia na Stare Miasto i jego historię z innej perspektywy. Na bokach konstrukcji i na wstęgach wypisano cytaty z "Kwiatów polskich" Juliana Tuwima.

To gigantyczne i zupełnie unikatowe dzieło. Chociaż szczegóły również dla nas do czasu festiwalu były tajemnicą, chętnie odpowiedzieliśmy na propozycję przygotowania drzwi do instalacji, bo Porta świetnie sprawdza się w realizacji niestandardowych projektów. W przypadku pracy Roberta Rumasa musieliśmy w detalach precyzyjnie dostosować się do wymogów artysty w zakresie wymiarów oraz koloru. Współpraca była dla nas tym ciekawsza, że nasze drzwi mają wprost skłaniać do działania oraz zachęcać do dosłownego i symbolicznego otwierania się na nowe emocje i doświadczenia, komentuje Renata Szymańska, specjalista ds. komunikacji marketingowej Porta KMI Poland.

Robert Rumas, autor obiektów i interwencji miejskich, a także kurator oraz scenograf w swoich pracach zazwyczaj mierzy się z problemem współczesnej tożsamości Polaków. Swoją twórczość prezentował w tak znaczących europejskich galeriach jak Kunsthalle w Wiedniu i Berlinie, Kunst-und Ausstellungshalle w Bonn, Moderna Museet w Sztokholmie czy Centrum Sztuki Współczesnej w Moskwie, Hamburgu i Bochum. Jego prace miała też okazję podziwiać publiczność w polskich galeriach: "Zachęcie", Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi czy Muzeum Narodowym w Warszawie. Nierzadko jednak artysta wychodzi ze swoją twórczością na ulice, by zabieganych na co dzień ludzi skłaniać do refleksji nad życiem i problemami społecznymi oraz inspirować do działania. Tegoroczna autorska instalacja dla Festiwalu Łódź Czterech Kultur to już kolejna twórcza aktywność Roberta Rumasa w Łodzi. W 2002 roku w akcji "Kwadrans dla miasta Łodzi" uruchomił na bramie dawnej fabryki Izraela Poznańskiego nieczynny zegar, podarowując przy tym mieszkańcom "wyłom w czasie rzeczywistym", gdyż zegar spieszył się o 15 minut. Dekadę później jako scenograf i projektant organizacji przestrzeni współtworzył głośną inscenizację powieści Józefa Rotha "Hotel Savoy", odgrywaną w zaadaptowanej do tego celu scenerii łódzkiego Hotelu "Savoy".

Porta KMI Poland

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT