Wydarzenia

Zaawansowana technologia napylania powłok na szkło

Dodano: 12 listopada 2015

Obecnie, istnieją dwie technologie nanoszenia powłok na szkło. Jedną z nich jest process pyrolityczny (on-line), gdzie powłoki napylane są podczas produkcji szkła float. Drugi proces zachodzi w próżni, już po procesie produkcji szkła (off-line), w urządzeniu magnetronowym (tzw. coater). W zasadzie druga z tych metod, w porównaniu do procesu pyrolitycznego, pozwala na wyprodukowanie bardziej różnorodnych powłok, które charakteryzują się dużo szerszym zakresem parametrów.

Zaawansowana technologia napylania powłok na szkło

Do produkcji szkieł architektonicznych, Guardian wykorzystuje tylko metodę magnetronową (MSVD - Magnetron Sputter Vacuum Deposition). Proces ten zachodzi na poziomie cząsteczkowym i powłoki nanoszone w tej technologii tradycyjnie nazwane zostały miękkimi.

Guardian w procesie produkcyjnym wykorzystuje różne gazy takie jak argon, azot czy tlen, które reagują z innymi materiałami wykorzystywanymi w tej technologii tworząc cienkie metaliczne i dielektryczne warstwy napylane w różnej kolejności. Warstwy te w rezultacie zapewniają szeroki zakres oferowanych powłok i ich charakterystyk:

  • pozwalają osiągać bardzo wysokie oszczędności energii,
  • spełniają, a nawet przekraczają wymagania energetyczne lokalnych regulacji budowlanych,
  • zaspokajają różne wymagania estetyczne i projektowe,
  • zapewniają krótkie terminy dostaw szkła.

źródło i zdjęcia: Guardian Częstochowa Sp. z o.o.