Wydarzenia

SGG PLANITHERM® XN - szyby z podwójną energią

Dodano: 17 marca 2015

W kontekście rosnących wymagań odnośnie energooszczędności budynków warto zwrócić uwagę na stolarkę z oszkleniem niskoemisyjnym, które oferuje coraz więcej korzyści. Firma Saint-Gobain Glass wprowadziła do swojej oferty szyby SGG PLANITHERM® XN bazujące na innowacyjnej technologii szkła SGG PLANICLEAR, które nie tylko pozwala zaoszczędzić więcej cennej energii, lecz również maksymalnie doświetlić wnętrze naturalnym światłem.

SGG PLANITHERM® XN - szyby z podwójną energią

Dokonując wyboru energooszczędnych okien, należy zwrócić szczególną uwagę na parametry przeszkleń, gdyż stanowią aż 80% okna. Liczy się nie tylko współczynnik przenikania ciepła Ug, lecz również właściwości związane z transmisją światła i energii cieplnej z promieni słonecznej. Szyby z powłokami niskoemisyjnymi w ograniczają ucieczkę długofalowego promieniowania cieplnego emitowanego przez grzejniki, oświetlenie, użytkowników z pomieszczenia na zewnątrz, a jednocześnie przepuszczają do środka delikatne ciepło promieniowania słonecznego.

Technologia SGG PLANITHERM® XN daje jeszcze jedną ważną korzyść - przepuszcza do pomieszczeń aż do 82% naturalnego światła, co jest nieosiągalne dla standardowych szyb wielokomorowych. To zasługa zastosowania nowego bazowego szkła SGG PLANICLEAR o wyraźnie jaśniejszym, neutralnym odcieniu.

Ciepłe, ale czy jasne?

Na rynku jest dostępny szeroki asortyment zestawów szybowych gwarantujących coraz lepszą ochronę cieplną. Najcieplejsze z nich składają się na ogół z trzech szyb, a przestrzenie między nimi są wypełniane gazami szlachetnymi o właściwościach termoizolacyjnych, takimi jak argon czy krypton. Dodatkowo szyby są pokrywane specjalnymi powłokami niskoemisyjnymi z odpowiednio dobranych tlenków metali szlachetnych. Przepuszczają one długie fale cieplnego promieniowania słonecznego, a zatrzymują fale podczerwone emitowane przez urządzenia i ludzi. Oznacza to, że w sezonie jesienno-zimowym nie tylko zapobiegają utracie ciepła, lecz również pozwalają pozyskać darmową energię z promieni słonecznych.

W ten sposób wykonany pakiet szybowy posiada współczynnik przenikania ciepła poniżej Ug=0,7 W/m²K. Wielokomorowe, grube pakiety szybowe ograniczają jednak dopływ światła do pomieszczeń, co jest szczególnie widoczne w krótkie i pochmurne dni. Szkło nowej generacji SGG PLANICLEAR z powloką niskoemisyjną SGG PLANITHERM® XN pozwala nie tylko poprawić współczynnik przenikania ciepła szyby nawet do poziomu Ug=0,5 W/m²K i pozyskać darmowe ciepło, lecz także gwarantuje maksymalne doświetlenie pomieszczeń.

Wnętrze w pełnym świetle

Naturalne światło w istotny sposób wpływa na dobre samopoczucie mieszkańców domu, a także sprawia, że pomieszczenia wydają się przestronniejsze. Z tego powodu wybierając okno, warto pytać o wartość współczynnika przepuszczalności światła dla szyb. Stolarka okienna wyposażona w szyby SGG PLANICLEAR z innowacyjną powłoką SGG PLANITHERM® XN osiąga najwyższy na rynku poziom transmisji światła wynoszący 74% w zestawach trójszybowych oraz 82% w dwuszybowych. Ponadto szkło jest neutralne pod względem estetycznym, dzięki czemu wiernie oddaje barwy oraz kształty. Tym samym zapewnia komfortowe warunki we wnętrzu domu pod względem naświetlenia i doskonały widok na zewnątrz.

Zestawy szybowe ze szkłem SGG PLANITHERM® XN mogą ponadto przepuszczać aż do 65% energii cieplnej z promieni słonecznych, która łagodnie dogrzewa pomieszczenia drogą pasywnych uzysków. Dzięki temu pozwala zaoszczędzić podwójnie - na opłatach z racji zmniejszonego zapotrzebowania na sztuczne światło oraz na ogrzewaniu pomieszczeń.

źródło i zdjęcie: Saint-Gobain Glass