Wydarzenia

Jakie będą okna przyszłości?

Dodano: 27 października 2014

Już w perspektywie sześciu lat nowo wznoszone budynki mieszkalne będą znacznie bardziej energooszczędne. Obecny wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię 120 kW/(m2rok) zostanie obniżony aż o 42%, co wiąże się z potrzebą stosowania znacznie cieplejszych okien. Czy dostępna na rynku stolarka odpowiada nowym, restrykcyjnym przepisom?

Jakie będą okna przyszłości?

Od 2021 roku nowo wznoszone budynki mają odpowiadać bardzo restrykcyjnym wymaganiom energooszczędności, jakie obowiązują chociażby w Niemczech. W przypadku budynków jednorodzinnych poziom wskaźnika zapotrzebowania na energię EPH+W ma zostać obniżony do zaledwie 70 kWh/(m²rok). Budynki przyszłości będą wyposażone w dobrze zaizolowane przegrody i bardzo ciepłe okna. Od wielu producentów będzie to wymagało wprowadzenia nowych technologii, jednak na rynku są już rozwiązania, które będą zgodne z wymaganiami przyszłości. Nowej generacji stolarka Schüco PVC pozwala na realizację okien i drzwi przesuwnych, które istotnie podnoszą komfort użytkowania i standard energetyczny budynku.

Okna nowej generacji

Za sześć lat obecny maksymalny współczynnik przenikania ciepła dla okna Uw=1,3 W/m²K zostanie zmniejszony do poziomu odpowiadającego budownictwu niskoenergochłonnemu - zaledwie 0,9 W/m2K. W pasywnych oknach Schüco Alu Inside zastosowano szereg innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych, które pozwoliły obniżyć współczynnik przenikania ciepła dla ramy do poziomu nawet Uf = 0,74 W/(m²K). Okno z odpowiednią dwukomorową szybą może osiągnąć współczynnik przenikania ciepła Uw od 0.66 W/(m²K)!

Optymalna głębokość zabudowy 82 mm sprawia, że możliwe jest zastosowanie specjalnych pakietów szybowych o grubości nawet 52 mm. Dzięki temu możliwy jest dobór szkła o indywidualnie dobranych funkcjach, w zależności od orientacji danej ściany względem kierunków świata czy wymogów bezpieczeństwa. Natomiast dedykowany budownictwu niskoenergetycznemu system Schüco Corona SI 82, oprócz bardzo dobrych właściwości termoizolacyjnych na poziomie Uw≤0,9 (W/m²K), oferuje ciekawe wzornictwo. Trzy wersje konturu - Classic, Cava i Rondo dają możliwość zaprojektowania elewacji o indywidualnej stylistyce.

Drzwi przesuwne jutra

Przez długi czas zastosowanie drzwi przesuwnych w energooszczędnych domach było rzadkością. Moda na tego typu stolarkę pojawiła się stosunkowo niedawno, jednak takie rozwiązania generowały duże straty energii, a ich konstrukcja nie gwarantowała dobrej szczelności. Technologia Schüco PVC pozwala na tworzenie drzwi przesuwnych w standardzie niskoenergetycznym i pasywnym. W systemie Schüco ThermoSlide wykonywana jest stolarka o najlepszym na rynku współczynniku przenikania ciepła Uw od 0,65 (W/m²K). Tak doskonały wynik osiągnięto między innymi dzięki zastosowaniu innowacyjnego systemu uszczelnień pomiędzy elementami stałymi i ruchomymi. W wielkowymiarowe skrzydła można wstawić odpowiednie szklenie wysokoselektywne zapewniające stabilny klimat wewnątrz pomieszczeń.

Takie drzwi przesuwne nie tylko powstrzymują ucieczkę ciepła zimą, lecz również pozwalają na pasywne zyski ciepła z promieni słonecznych w okresach jesiennym i zimowym. Drzwi z serii ThermoSlide mają ponadto potrójnie termoizolowany próg, który zapobiega powstawaniu "zimnego obszaru" w strefie przypodłogowej.

źródło i zdjęcie: Schüco