Ogród zimowy - salon pod szkłem

Jesień w pełni i choć liczymy na słońce, to jednak jesienna aura bywa kapryśna. A co jeśli właśnie w trakcie jesiennych deszczy i burz będziemy chcieli obcować z przyrodą i cieszyć się ogrodem pełnym roślin? Całorocznym rozwiązaniem tego problemu jest przeszklony ogród zimowy. Aby stworzyć efektywny i komfortowy "zielony" salon pod szkłem konieczne są właściwie dobrane szyby.

Ogród zimowy - salon pod szkłem

Szkło marki Pilkington doskonale sprawdza się w przeszkleniach ogrodów zimowych, zapewniając nie tylko kontrolę poziomu nasłonecznienia, izolacyjność cieplną i ochronę przed hałasem, ale również ograniczając kondensację pary wodnej, zabrudzenia, a nawet chroniąc przed włamaniem.

Ogród zimowy
to szczególne miejsce, które może przybierać różne formy i pełnić wiele funkcji. Powierzchnia ogrodu może służyć domownikom jako salon, jadalnia, atelier, miejsce do pracy, czy pomieszczenie dla roślin. Właściwie zaprojektowany i wykonany "zielony" salon staje się źródłem energii dla domowników, buforem klimatycznym a przy korzystnym ulokowaniu względem stron świata (od strony południowej lub zachodniej) może również wpływać na poprawę bilansu energetycznego budynku. Ogród zimowy zwiększa powierzchnię mieszkalną domu, tworząc "zieloną" oazę, która jest obecna w domu przez cały rok.

Ogród zimowy to charakterystyczny obiekt ze względu na ilość przeszkleń. Co najmniej jedna jego ściana i większa powierzchnia dachu są zazwyczaj wykonane ze szkła. Zarówno mróz jak i ciepło słoneczne bardzo silnie oddziaływają na przeszkloną budowlę. Ma to ogromny wpływ na temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu. W okresie silnego nasłonecznienia pomieszczenie może bardzo się nagrzewać, a w trakcie mrozów powierzchnia ogrodu zimowego będzie się szybko wychładzać.

Warunki panujące w przeszklonym pomieszczeniu zależą w głównej mierze od własności zastosowanych szyb, które powinny spełniać wiele wymagań. Muszą one zapewnić odpowiednią izolacyjność cieplna (nie jest ona konieczna jedynie w ogrodach nieogrzewanych) i warunki bezpieczeństwa, a przy tym wykazywać wystarczającą wytrzymałość na obciążenia. Przeszklenia ogrodu powinny tworzyć komfortowe, wyciszone wnętrze, którego utrzymanie w czystości nie będzie stanowiło problemu. Odpowiednio dobrane przeszklenie może chronić przed słońcem, hałasem, zabrudzeniami, parowaniem, a także zapewniać komfort i bezpieczeństwo.

Komfort cieplny w ogrodzie zimowym

Wysokoefektywne szyby przeciwsłoneczne Pilkington Suncool™ gwarantują "trzy w jednym", czyli: wysoką przepuszczalność światła, znaczną redukcję przepuszczalności energii słonecznej i wysoką izolacyjność cieplną. Szkło Pilkington Suncool™ ogranicza przenikanie ciepła do pomieszczenia w gorące letnie dni. Dzięki specjalnej powłoce duża część energii słonecznej jest odbijana natomiast przepuszczalność światła słonecznego pozostaje na wysokim poziomie. Efekt? Nie tylko nie trzeba rezygnować ze słońca w pogodne dni (tak jak ma to miejsce przy stosowaniu żaluzji), ale również nie odczuwa się dyskomfortu z powodu gorąca we wnętrzu.

Z kolei w okresie zimowym ciepło generowane przez systemy grzewcze w ogrodzie zimowym (ogrzewanie podłogowe, grzejniki ścienne, grzejniki kanałowe lub klimatyzację) jest zatrzymywane we wnętrzu. Dodatkowo, szkło przeciwsłoneczne pod kątem wyglądu jest prawie neutralne, zapewniając niezakłócony widok na zewnątrz. W rezultacie ogród zimowy staje się komfortową przestrzenią z przyjemną temperaturą wnętrza i doskonałym widokiem na zewnątrz.

Bezpieczeństwo użytkowania

Szkło w ogrodzie zimowym otacza użytkowników ze wszystkich stron i góruje nad ich głowami. W efekcie tworzy się doskonale doświetlona przestrzeń przyjazna dla ludzi i roślin. Jednak wybierając szkło do przeszklenia ponad głowami należy wziąć pod uwagę także względy praktyczne, a zwłaszcza bezpieczeństwo użytkowników. Zadaszenie powinno być wykonane ze szkła hartowanego, odpornego na uderzenia np. szyszek, złamanych gałęzi czy gradu od zewnątrz, oraz bezpiecznego szkła laminowanego, które po stłuczeniu nie rozsypuje się na drobne kawałki, od wewnątrz.

Takie właśnie właściwości ma np. bezpieczne szkło laminowane Pilkington Optilam™. Składa się ono z dwóch lub kilku tafli szkła połączonych folią PVB tak, aby w przypadku stłuczenia szkła warstwa folii utrzymała rozbite kawałki szkła w całości. W ten sposób szkło zmniejsza ryzyko zranienia i wypadku spowodowanego przez odpryski a może też jednocześnie zabezpieczać przed włamaniem.

Komfort akustyczny w szklanym salonie

Ogród zimowy dobudowany do bryły budynku to dodatkowa przegroda zewnętrzna, która sama w sobie stanowi wspomagającą barierę akustyczną. Jeśli jednak relaks w „zielonym” salonie ma pozwolić odpocząć nie tylko naszym oczom, ale również uszom, skutecznym rozwiązaniem będzie zastosowanie laminowanych szyb dźwiękochłonnych Pilkington Optiphon™. Użycie tego szkła gwarantuje nie tylko izolacyjność dźwiękową, ale i bezpieczeństwo, które zmieniają ogród zimowy usytuowany w hałaśliwym otoczeniu w wyciszoną „zieloną” oazę spokoju.

Czystość przeszklonych powierzchni

Duża ilość przeszkleń nie musi oznaczać ciągłego ich mycia. Szyby w ogrodach zimowych, w których zastosowano szkło samoczyszczące wymagają znacznie rzadszego mycia niż w przypadku tradycyjnego przeszklenia. Zewnętrzna powierzchnia szkła Pilkington Activ™ pokryta jest samoczyszczącą powłoką z dwutlenku tytanu. Zanieczyszczenia organiczne dzięki powłoce na szkle są pod wpływem promieniowania ultrafioletowego (w procesie fotokatalizy) rozkładane a ich zmywanie z powierzchni szkła następuje w trakcie deszczu czy podczas kontaktu szyby z wodą (wystarczy polać szyby wodą z węża ogrodowego). Szkło samoczyszczące oszczędza czas i energię właścicieli ogrodów zimowych oraz obniża koszty utrzymania w czystości szklanych powierzchni.

Niezakłócony widok na zewnątrz

Na wyeksponowanych względem nieba przeszkleniach częściej występuje zjawisko kondensacji. Świadczy to o dobrej izolacyjności cieplnej okien, ale użytkownicy ogrodów zimowych chcieliby się cieszyć widokiem na zewnątrz jak najdłużej. Szkło samoczyszczące Pilkington Activ™ ma dwie pozytywne właściwości wpływające na zewnętrzną kondensację. Powłoka ma właściwości hydrofilowe co sprawia, że kondensacja pary wodnej na powierzchni szkła przybiera formę filmu a nie małych kropli. Dzięki temu załamanie i rozproszenie światła zostają zredukowane i poprawia się widoczność. Co więcej, skroplona para wodna znika znacznie szybciej niż w przypadku zwykłego szkła.

Dzięki nowoczesnym technologiom ogrody zimowe stają się coraz bardziej pożądanym dodatkiem do domów w niemal każdych warunkach geograficznych i klimatycznych. Jest to wyjątkowo atrakcyjna powierzchnia, która znacząco zwiększa komfort mieszkania. Dlatego warto zainwestować w nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne i materiałowe, które sprawią, że ogród zimowy będzie miejscem funkcjonalnym, bezpiecznym i przyjemnym w użytkowaniu.

źródło i zdjęcie: Pilkington

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
PRODUKTY FIRMY
Pilkington IGP Sp. z o.o.
Pilkington IGP Sp. z o.o.
Pilkington IGP Sp. z o.o.
Pilkington IGP Sp. z o.o.
Pilkington IGP Sp. z o.o.
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT