Wydarzenia

Niebanalne zastosowania Schüco

Dodano: 03 sierpnia 2012

Zwarta, przeszklona bryła budynku jest punktem wyjścia dla projektów wielu domów jednorodzinnych. Ambitne wyzwanie stanowił dla architektów dom jednorodzinny znajdujący się na przedmieściach niemieckiego miasta Falkenberg w Górnej Bawarii. Zastosowane tam innowacyjne rozwiązania firmy Schüco wykorzystują odnawialne źródła energii.

Niebanalne zastosowania Schüco

Fasadę od strony północnej cechuje zamknięty charakter. Jedynym źródłem naturalnego światła są pasma okienne na pierwszym piętrze i przeszklona strefa wejścia na poziomie parteru. Od południowej, nasłonecznionej strony budynku powłoka została w pełni przeszklona, w celu zapewnienia szerokiego widoku na zielone otoczenie. Do realizacji projektu użyto aluminiowych systemów drzwiowych i fasadowych o wysokiej izolacyjności cieplnej.

Światło i przestrzeń

Plan parteru został pozbawiony wszelkich podziałów - strefy holu, kuchni, jadalni i pokoju dziennego przenikają się płynnie ze sobą. Schody na wyższe piętro prowadzą do czytelni, skąd można przejść do pomieszczeń sypialnych i zabudowanego, wysuniętego tarasu, który zacienia wnętrza na parterze. Fasada południowa z wielkowymiarowymi przeszkleniami sięgającymi od podłogi do stropu dostarcza szerokiego widoku na naturalny krajobraz. Wymagało to od projektantów zastosowania wysoko termoizolowanych systemów, które ograniczą straty energii, a przy tym pozwolą zachować transparentny charakter powłoki.

Doskonale w tej roli sprawdziły się aluminiowe drzwi podnośno-przesuwnych Schüco ASS 70.HI (HI - High Insulated), które oprócz walorów funkcjonalnych i estetycznych, wyróżnia doskonały współczynnik przenikania ciepła na poziomie Ud < 1,3 W/m2K. Mechanizm pozwala na łatwe i bezgłośne przesuwanie skrzydeł w kierunku równoległym. W celu zwiększenia emisji światła do wnętrza, moduły drzwiowe zostały zwieńczone stałymi naświetlami w tym samym systemie.

Pomimo lekkiego i przestrzennego wyglądu, konstrukcje okienno-drzwiowe spełniają najsurowsze niemieckie wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej przeszklonych przegród. Natomiast niewielką powierzchnię przeszkleń od zimnej strony północnej zrealizowano w systemie fasadowym FW 50+.HI o niskim współczynniku przenikania ciepła (HI - high insulated). Moduły okienne i fasadowe zostały od zewnątrz zlicowane, dzięki czemu od strony wewnętrznej uzyskano widok niezakłócony podziałami ram. Pozwoliło to zwiększyć ilość światła trafiającego do pomieszczeń i kreować przestrzenny klimat wnętrza.

źródło i zdjęcie: Schüco