Jak bezpiecznie i dobrze umyć okna?

Po zimie, kiedy pierwsze wiosenne promienie słoneczne zaglądają do naszych mieszkań, zabieramy się za porządki. I najczęściej zaczynamy od mycia okien. Warto wiedzieć czym i jak je myć, by służyły nam jak najdłużej.

Jak bezpiecznie i dobrze umyć okna?

Każdy z elementów okna - profil, szyba i okucia wymaga innej konserwacji. Najmniej wymagające są szyby - zmywamy z nich kurz i brud, następnie używając ogólnodostępnych środków do mycia szkła, myjemy je i wycieramy miękką ściereczką, co nada im połysk.

Profile są bardziej wymagające. Nie lubią być szorowane proszkiem, czyszczone rozpuszczalnikiem, myte ostrymi ściereczkami. Takie środki mogą uszkodzić powierzchnie profilu, co z kolei doprowadzi do wchodzenia brudu w powstałe nawet drobne rysy i w konsekwencji okna coraz trudniej będzie domyć.

Czym zatem myć profile, by ich nie uszkodzić?

Stosować środki pielęgnacyjne, które nie będą naruszać ani chemicznie ani mechanicznie powierzchni ram. Preparat nie może zawierać substancji ściernych i związków chemicznych rozpuszczających i przedostających się do tworzywa PVC. Musi natomiast mieć dobre właściwości myjące i odtłuszczające. Veka poleca m.in. preparat Cosmofen 20.

Uwaga! Zdarza się, że ekipa montażowa wychodzi pozostawiając folię ochronną na profilach PVC. Nic bardziej mylnego niż pomyśleć: niech folia zostanie, okna dłużej będą zabezpieczone. Otóż usunięcie folii pozostającej na profilach przez dłuższy czas może okazać się na tyle trudne, że spowoduje uszkodzenie powierzchni profili.

Okucia to także element wymagający mycia i konserwacji. Prawidłowa praca okna w dużej mierze zależy od stanu okuć. Dlatego myjąc okna nie zapominajmy o okuciach. Należy je umyć zwykłym środkiem do mycia i osuszyć. Preparaty nie mogą uszkodzić powłoki antykorozyjnej okuć. Po umyciu dobrze jest naoliwić ruchome części okuć. Veka poleca do tego np. olejek do konserwacji maszyn do szycia.

Ostatni element, o który należy zadbać, to uszczelki. Najszybciej niszczą się uszczelki w dolnej części ramy - na tę część najsilniej oddziałują promienie słońca, woda i brud. Uszczelki myjemy wodą z dodatkiem łagodnego detergentu (np. płynu do zmywania), a następnie smarujemy je odpowiednim środkiem (z żywicą silikonową) zabezpieczającym przed czynnikami atmosferycznymi. np. olejkiem silikonowym lub wazeliną kosmetyczną.

oprac. Joanna Zawadzka
zdjęcie: veka.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT