Wydarzenia

Energetyczna i oświetleniowa optymalizacja hal przemysłowych

Dodano: 01 marca 2012

W halach produkcyjnych i obiektach magazynowych należy zachować specyficzny mikroklimat, podyktowany technologią produkcji oraz przepisami BHP. Rosnące koszty energii wymuszają poszukiwanie rozwiązań pozwalających na jak najlepsze wykorzystywanie światła słonecznego.

Energetyczna i oświetleniowa optymalizacja hal przemysłowych

Oferowane przez firmę Schüco kompletne rozwiązania systemów okien aluminiowych, zapewniających właściwe oświetlenie i pożądane warunki termiczne, umożliwiają znaczne obniżenie kosztów eksploatacji obiektów wielkopowierzchniowych. Ich duża kubatura, bezpośredni kontakt z powietrzem zewnętrznym oraz sposoby ogrzewania często nie sprzyjają zachowaniu energooszczędności.

Minimalna temperatura w halach przeznaczonych na stały pobyt ludzi wykonujących pracę fizyczną wynosi 16ºC. W niektórych gałęziach przemysłu wymogi technologiczne dyktują znacznie wyższą temperaturę. Można ją uzyskać wykorzystując promienniki gazowe lub nagrzewnice elektryczne. Są to metody energochłonne.

Okna Schüco AWS w hali przemysłowejBardzo duże koszty utrzymania generowane przez hale przemysłowe można efektywnie zmniejszyć przez umiejętne wykorzystanie nowej generacji, energooszczędnych profili aluminiowych, pozwalających zapobiec utracie energii cieplnej i lepiej doświetlać wnętrza obiektu. Jako rozwiązania uzupełniające mogą być zastosowane wydajne technologie fotowoltaiczne, mogące stać się źródłem dodatkowych zysków.

W budynkach produkcyjnych stolarka okienna zajmuje często dużą powierzchnię. Jest to podyktowane koniecznością dobrego doświetlenia stanowisk roboczych oraz potrzebami wentylacyjnymi i przeciwpożarowymi. Aluminiowe systemy Schüco AWS łączą funkcje doświetlania i wymiany powietrza z wymaganiami energooszczędności. Mogą zostać zastosowane bez nadmiernego obciążania budżetu inwestora.

Do energetycznej i oświetleniowej optymalizacji hal przemysłowych znakomicie nadaje się ciepły system Schüco AWS 65. Produkowany jest on w oparciu o innowacyjną technologię przekładek termicznych i najwyższej jakości aluminium. Szczelna i stabilna konstrukcja ogranicza przenikanie chłodnego powietrza do wnętrza hali oraz umożliwia jego lepsze doświetlenie światłem naturalnym. Powierzchnia szyby jest w tym systemie maksymalizowana dzięki niewielkiej szerokości profili w widoku zewnętrznym. Profil ościeżnicy ma szerokość do 51 mm a skrzydła do 33 mm.

System Schüco AWS 57 ROJeżeli konstrukcja obiektu pozwala na ich zastosowanie, świetliki i pasma świetlne zamontowane w połaci dachu mogą dać kilkakrotnie większą efektywność doświetlenia hal produkcyjnych. System Schüco AWS 57 RO, zaprojektowany z myślą o wielkopowierzchniowych przeszkleniach dachowych pozwala na wykonywanie nawet bardzo dużych okien dachowych o powierzchni skrzydła do 2,7 m2. Stosowane w takich oknach przeszklenia mogą mieć grubość od 26 do 48 mm.

W serii Schüco AWS okna dachowe i pionowe mogą być dodatkowo wyposażone w ukryte okucia mechatroniczne Schüco TipTronic. Dzięki nim możliwe jest zdalne sterowanie oknami trudnodostępnymi bądź znajdującymi się na dużych wysokościach. W ten sposób system o wysokiej szczelności na wodę opadową może być stosowany również jako element naturalnej wentylacji oraz oddymiania.

Sterowanie TipTronic może być programowane w trybie dziennym i nocnym oraz łączone z czujnikami temperatury i CO2. Zastosowanie okien z tego typu okuciami pozwala energetycznie optymalizować hale przemysłowe przez realizację funkcji nocnego chłodzenia oraz wentylacji grawitacyjnej. W obiekcie produkcyjnym panować może dzięki temu mikroklimat odpowiedni do pracy.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy Schüco International Polska, która znajduje się tutaj.

źródło i zdjęcia: Schüco International Polska