Wydarzenia

Warto stosować "ciepły montaż" okien

Dodano: 24 stycznia 2012

Obecnie większość osób planujących wymianę lub montaż okien w nowym domu ma świadomość jak istotny jest dobór produktów o dobrych parametrach użytkowych i izolacyjnych. By okna wysokiej jakości mogły właściwie pełnić swoją rolę, należy zainwestować  w odpowiedni system ich montażu.

Warto stosować "ciepły montaż" okien

Montaż okien dokonywany jest raz na wiele lat. Jeżeli nie będzie gwarantował odpowiedniego poziomu izolacji termicznej, to same energooszczędne okna nie zapewnią dużych oszczędności związanych z kosztami energii cieplnej. Dlatego warto stosować "ciepły montaż" okien, czyli innowacyjną metodę gwarantującą ograniczenie strat energii w kolejnych latach.

Obniżenie wartości rachunków za ogrzewanie to wyraźnie odczuwalna zaleta "ciepłego montażu" okien. Efektywność metody będzie widoczna już w pierwszym sezonie grzewczym. Zima potrafi dotkliwie pokazać różnorodne nieszczelności w termoizolacji domu lub mieszkania.

Jeśli rachunki za ogrzewanie okażą się zbyt wysokie, kwestia poprawy izolacji cieplnej może być trudna do rozwiązania. Zwykle winne są temu projektowe i montażowe błędy lub wybór złej jakości materiałów.

Dość łatwo można wymienić kocioł czy uzupełnić system grzewczy. Zmiana sposobu zamontowania stolarki jest dużo bardziej kłopotliwa. Może się wiązać z demontażem okna, powtórnym wykonaniem uszczelnienia i izolacji połączenia okna ze ścianą. Świadomość wpływu prawidłowego wykonania uszczelnienia i izolacji termicznej na styku okna ze ścianą zewnętrzną na wysokie rachunki za ogrzewanie jest więc dla inwestorów bardzo ważna.

Soudal Window System - okno po zamontowaniu - wnętrze pomieszczeniaBłędy wykonawcze w zakresie uszczelnienia połączenia okno-ściana, powodują osłabienie struktury warstwy izolacyjnej, przyczyniając się do powstania mostków termicznych, które prowadzą do strat ciepła. Zatem korzystne będzie zastosowanie "ciepłego montażu" okien, na przykład w postaci rozwiązania Soudal Window System.

By ograniczyć późniejsze straty ciepła większość świadomych inwestorów wybiera obecnie energooszczędne okna o najwyższych parametrach izolacyjnych. Wymaga to często dużych nakładów finansowych. Jednak na sposób montażu zazwyczaj nikt nie chce wydawać dodatkowych środków.

Oszczędność na materiałach i kosztach robocizny podczas montażu jest tak naprawdę stratą. W konsekwencji przyczynia się bowiem do późniejszego generowania wysokich rachunków za ogrzewanie. Określany jako ciepły, warstwowy montaż uszczelnienia i izolacji połączenia okna ze ścianą, zapewnia trwałe i skuteczne uszczelnienie miejsc osadzenia okien.

"Trójwarstwowe uszczelnienie i izolacja połączenia okna ze ścianą zewnętrzną to rozwiązanie konieczne, które powinno stać się w Polsce standardem. Uszczelnienie okna na obwodzie składa się z warstwy zewnętrznej, środkowej i wewnętrznej. Warstwę zewnętrzną stanowi uszczelnienie wykonane z impregnowanych taśm rozprężnych lub taśm warstwowych paroprzepuszczalnych. Warstwę środkową stanowi izolacyjna pianka wypełniająca (np. pianka poliuretanowa) lub mineralne materiały izolacyjne (np. wełna mineralna), które zapewniają izolację termiczną i akustyczną szczeliny między oknem i ścianą budynku.

Soudal Window System - montaż oknaPrawidłowe wykonanie połączenia okna ze ścianą, to nie tylko jego zamocowanie mechaniczne i wypełnienie szczeliny na obwodzie pianką poliuretanową lub wełną mineralną, ale także uszczelnienie zewnętrzne i wewnętrzne przy zastosowaniu odpowiednich folii paroszczelnych i paroprzepuszczalnych, co ma istotny wpływ na późniejsze funkcjonowanie okna i warunki panujące wewnątrz pomieszczeń", mówi Krzysztof Mateja, autor wydanej przez Instytut Techniki Budowlanej "Instrukcji montażu okien i drzwi balkonowych".

"W 'ciepłym montażu' niezwykle ważne są odpowiednie materiały, zapewniające późniejszą właściwą pracę okien w ościeży. Wprowadzony przez nas kompletny Soudal Window System to innowacyjny i kompleksowy system trójwarstwowego montażu okien opracowany na potrzeby budownictwa energooszczędnego. W jego skład wchodzą: piana poliuretanowa, taśmy paroizolacyjne, taśmy rozprężne i masy uszczelniające. Ten profesjonalny zestaw produktów do montażu stolarki okiennej sprawdza się zarówno przy tradycyjnym budownictwie, jak i przy tak wymagających projektach jak domy pasywne", mówi Michał Sawicki z firmy Soudal.

Podejmując decyzję o metodzie montażu okien należy wziąć pod uwagę poświęcenie dodatkowej kwoty na trwałe i innowacyjne rozwiązanie. Jego koszt w porównaniu do nakładów na okna i drzwi jest bardzo mały.

W wyniku przyzwyczajenia do rozwiązań z początku lat 90 wypełnienie szczeliny między oknem a ościeżem wykonywane jest najczęściej jedynie przy użyciu piany lub wełny mineralnej. To jednak jedynie 1/3 koniecznych do uszczelnienia okna prac. W przypadku wyboru sposobu montażu okien podjętej raz decyzji nie można zmienić. Zatem warto stosować "ciepły montaż" okien, gdyż skutki dobrego lub złego wyboru będą domownikom towarzyszyć przez wiele lat.

źródło: chemiabudowlana.info
zdjęcia: Soudal

Firma: Soudal