Eksperci

Toksyczność profili z PVC

Odpowiada: Izabela Tryba

Dodano: 16 lutego 2011

Toksyczność profili z PVC

Skąd biorą się i na czym polegają zarzuty dotyczące toksyczności profili z PVC?

Głosy na temat rzekomej toksyczności profili z PVC mają związek z rozpoczętą niegdyś kampanią reklamową producentów profili z tego materiału, używających do ich produkcji stabilizatorów wapienno-cynkowych i negujących jednocześnie stosowanie związków ołowiu. Główne hasło reklamowe alarmowało o szkodliwości ołowiu. Jest to ewidentna manipulacja, nie zawsze czytelna dla potencjalnego nabywcy okien.

Otóż związki ołowiu stosowane jako substancje pomocnicze w mieszankach przy produkcji profili PVC w gotowym wyrobie są związane w jego strukturze i w takiej postaci nie szkodzą.
Ołów może być niebezpieczny jedynie w specyficznych warunkach - przy jego bezpośrednim uwalnianiu się w procesie żelowania mieszanki do produkcji profili lub w czasie pożaru - gdy PVC topi się - podobnie jak inne przedmioty z tworzyw sztucznych - telewizor, pralka, wykładzina etc.

Zgodnie z polityką Unii Europejskiej faktycznie zmierza się generalnie do redukcji ilości stosowanego ołowiu, ale nie ma to związku z jego zawartością w produktach końcowych. Szkodliwy jest ołów, a nie produkty ze stabilizatorem ołowianym.