Eksperci

Kiedy i jakie zastosować przesłony słoneczne w oknach dachowych?

Odpowiada: Monika Kupska-Kupis

Dodano: 20 listopada 2014

Kiedy i jakie zastosować przesłony słoneczne w oknach dachowych?

Zarówno rolety wewnętrzne, jaki i zewnętrzne zaspokajają wiele potrzeb użytkowników poddasza. Podejmując decyzję o ich zakupie, należy zastanowić się, które ich funkcje są dla nas najważniejsze: obniżenie temperatury we wnętrzach latem, izolacja okna w zimie, tłumienie hałasu czy może ich walory dekoracyjne.

Rolety zewnętrzne, bez względu na porę roku, zapewniają optymalny komfort termiczny - w zimie poprawiają izolacyjność okna nawet o 27%, z kolei w lecie zatrzymują do 97% promieniowania słonecznego. Dają też efekt całkowitego zaciemnienia, tłumią hałas z zewnątrz i odgłosy padającego deszczu, a także zapewniają prywatność. Sprawdzą się na każdym oknie, bez względu na jego lokalizację względem strony świata. Do wyboru mamy rolety o czterech sposobach otwierania: obrotowe, manualne, elektryczne, a także solarne.

Innym zewnętrznym produktem, stosowanym na oknach dachowych, są markizy. Tkanina w formie siateczki odbija promienie słoneczne i chroni wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem, redukując je nawet o 72%. Rolety zewnętrzne są jednak bardziej uniwersalne i warto z nich korzystać przez cały rok, markizy sprawdzają się tylko latem.

Z kolei rolety wewnętrzne zapewniają nie tylko prywatność, ale są także elementem dekoracji. Do wyboru mamy różne ich rodzaje: plisowane, z półprzepuszczalnej tkaniny lub zaciemniające. Gama wzorów i kolorów jest bardzo szeroka. Z ich pomocą z łatwością można regulować ilość wpadającego światła. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie na oknie dachowym dwóch osłon jednocześnie - zewnętrznej i wewnętrznej. Tak wyposażone - zyska na funkcjonalności.