Eksperci

Jak ochronić dom przed nadmiernym nasłonecznieniem?

Odpowiada: Marcin Miraś

Dodano: 06 czerwca 2012

Jak ochronić dom przed nadmiernym nasłonecznieniem?

Jednym z warunków zapewnienia komfortu przebywania w domu i w pracy jest utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz pomieszczenia, w ciągu całego roku. Podczas letnich upałów warto skorzystać ze sprawdzonych metod ochrony przed słońcem.

Niedrogimi sposobami, które zapewniają trochę cienia w mieszkaniu są rolety, markizy i żaluzje. Ich wybór zależy od tego, jak bardzo osłony mają chronić pomieszczenia przed słońcem. Omówimy zabezpieczenie całego domu - od parteru, aż po dach. Trwałe osłony posłużą przez wiele lat, nie tylko w słoneczne dni.

Jak przed nadmiernym nasłonecznieniem ochronić parter i piętro?

Salon i pokój dzienny jest zwykle usytuowany na parterze, wysokim parterze lub półpiętrze. Ochrona przed słońcem i możliwość kontroli dopływu naturalnego światła do tych pomieszczeń jest ważna, ponieważ to w nich spędzamy najwięcej czasu w dzień. Dbając o zapewnienie optymalnych warunków mieszkaniowych warto zainstalować rozwiązania chroniące przed słońcem i nagrzewaniem. Czasem promieniowanie ograniczane jest przez drzewa, krzewy czy pergole bądź gzymsy i daszki wyższych kondygnacji.

VERTEX - osłony na balkonieZ firan, zasłon i okiennic, także z aluminiowych żaluzji korzysta coraz mniej osób. Pierwsze stanowią aktualnie tylko element dekoracyjny, wpływający na aranżację wnętrz pomieszczeń i budynków. Żaluzje wyparły bardziej estetyczne i nowocześniejsze rozwiązania. Wraz ze zmianą stylu życia na bardziej dynamiczny i wygodny, w chwili gdy klienci szukają rozwiązań najbardziej praktycznych wybierają akcesoria takie jak rolety, markizy i żaluzje, które służą przez wiele lat, nie wymagają nadzoru i są wielofunkcyjne.

Dostępne są rozwiązania, które w różnym stopniu przepuszczają światło, rolety zewnętrzne w 100% zaciemniające wnętrza, wewnętrzne, które gwarantują niemal pełne zaciemnienie o dowolnej porze dnia oraz inne o większej przepuszczalności światła. Rolety zaciemniające są idealne do sypialni i pokoi dziecięcych, pozostałe akcesoria do pomieszczeń użytkowych, tworzących część sfery dziennej, bądź gabinetów, pomieszczeń rekreacyjnych czy usługowych.

Rolety, szczególnie te o największym stopniu zaciemnienia charakteryzują się dużą izolacyjnością. Są wykonane z trójwarstwowej tkaniny, którą tworzą od środka pomieszczenia poliester, a od strony zewnętrznej powłoka aluminiowa odbijająca ciepło. Pomiędzy nimi znajduje się warstwa odpowiedzialna za zaciemnienie. Badania potwierdziły, że takie rolety poprawiają izolacyjność okna nawet do 30% (wszystkie inne 10-25%). Rolety nie są zatem akcesoriami sezonowymi - użytkownicy czerpią z nich korzyści przez cały rok.

Najskuteczniejszym sposobem na ochronę przed nagrzewaniem się pomieszczeń jest montaż osłon zewnętrznych - rolet, markiz lub okiennic, które popularne są w krajach śródziemnomorskich. Dzięki nim słońce nie przedostaje się do wnętrza, zatrzymuje promienie przed oknem. W mniejszym stopniu pozwalają na kontrolę dopływu światła. Z drugiej strony takie rolety mogą zaciemnić okno w 100%, tłumią hałas dochodzący z zewnątrz, chronią okno przed uszkodzeniami mechanicznymi spowodowanymi na przykład przez grad lub gałęzie. Zapewniają też prywatność i dodatkową ochronę przed włamaniem.

VERTEX - markiza V6100Markizy, tak jak rolety zewnętrzne, odbijają promienie słoneczne zanim dotrą one do szyby i ją nagrzeją. Dzięki temu zapewniają skuteczną ochronę przed uciążliwym upałem nawet w najgorętsze dni lata. Markizy przepuszczają wystarczającą ilość światła, aby można było swobodnie spędzać czas i poruszać się w pomieszczeniu. Najnowsze markizy, dzięki zaawansowaniu technologicznemu, są mniej awaryjne, na co zwykle narzekali użytkownicy markiz standardowych.

Równie popularnym rozwiązaniem chroniącym dom przed nadmiernym nasłonecznieniem na parterze i piętrze, są rolety wewnętrzne. Mogą one być wolno wiszące lub z bocznymi prowadnicami. W tych pierwszych wałek, na który nawija się materiał, nie jest niczym osłonięty. Rolety takie są tańsze niż chowane w kasetach, mogą też mieć większe wymiary. Większa roleta potrzebuje szerszej rury nawojowej, co może być nieatrakcyjne.

Rolety w kasetach, wyposażone w boczne prowadnice, są częściej stosowane. Ich zalety, oprócz estetyki, to szczelne zasłonięcie okna i wyeliminowanie gromadzenia się kurzu na rurce nawojowej. Kasetę i prowadnice można idealnie dopasować do okna, dzięki czemu wyglądają jak jedna całość. Dużym zainteresowaniem cieszą się rolety "dzień-noc", w których poziome pasy z materiału przezroczystego przeplatają się z pasami z materiału gęściejszego. Materiał jest nawinięty podwójnie na dwóch wałkach. Przy przesuwaniu pasy zaciemniające mijają się z przezroczystymi, co pozwala na podobną regulację ilości światła, jak przy żaluzjach.

Dobrym rozwiązaniem są rolety pionowe, które sterowane są za pomocą łańcuszka lub korby i pozwalają na tworzenie szczelin pomiędzy materiałem. Ten nowoczesny system osłony okiennej stosowany jest najczęściej w budynkach użyteczności publicznej.

Jak przed słońcem zabezpieczyć poddasze?

Użytkownicy poddaszy cenią je za klimat i wygodę. By cieszyć się atmosferą, którą stwarzają skosy dachu, drewniane wykończenia i funkcjonalne rozwiązania, warto mieć wpływ na naturalne oświetlenie wnętrz. Okna połaciowe są najbardziej narażone na bezpośrednie promieniowanie słoneczne.

Do ochrony pomieszczeń na najwyższej kondygnacji najlepiej sprawdzają się rolety materiałowe wewnętrzne oraz markizy dachowe. Mimo usytuowania okna pod kątem, rolety nie będą zwisać pionowo. Dzięki prowadnicom i mocowaniom, rolety są dokładnie rozpięte wzdłuż ramy okna.

Markizy dachowe są wykonane ze specjalnej siateczki, odpornej na czynniki atmosferyczne. Są naciągnięte na zewnątrz okna i można je kontrolować z wewnątrz pomieszczenia. Jak w przypadku standardowych markiz, ograniczają nagrzewanie się poddasza, przy jednakowym zachowaniu widoczności.

VERTEX - rolety LegatoProponowane rozwiązania są w większości stosunkowo niedrogie i łatwe w montażu. Warto je wypróbować, zanim zainwestuje się na przykład w klimatyzację. Markizy, rolety wewnętrzne i żaluzje pozwalają na ciągłą cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Korzystanie z wszelkich instalacji ochładzających powietrze związane jest nie tylko z samymi zaletami, komfortem termicznym i wilgotnością powietrza dostosowaną do naszych potrzeb. To również wady. Klimatyzacja nie pozostaje bez wpływu na stan skóry - staje się ona przesuszona i bardziej podatna na podrażnienia. Jeżeli zmiany temperatury są zbyt gwałtowne, można się przeziębić lub doznać szoku termicznego.

Niewiele osób wie, że optymalna temperatura w pomieszczeniu może być jedynie niższa o kilka stopni Celsjusza, co zapewniają rolety i markizy niewymagające ponoszenia kosztów w trakcie użytkowania. Przykładowo, dla temperatury zewnętrznej 34°C, jej wartość w pomieszczeniu powinna wynosić około 27°C.

Podsumowując, rolety zewnętrzne ze względu na całkowite zaciemnienie wnętrza najlepiej stosować w pokojach, z których nie korzystamy w ciągu dnia, na przykład w sypialniach. Duże znaczenie ma również ich dobra izolacyjność akustyczna. Rolety materiałowe wewnętrzne są najlepsze w pomieszczeniach, w których istotna jest ochrona przed słońcem, a w których powinno być jasno. Z kolei markizy najlepiej chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem i nagrzewaniem pomieszczeń z wyjściem na taras bądź dużymi przeszkleniami.