Eksperci

Kiedy najlepiej montować rolety zewnętrzne?

Odpowiada: Marcin Miraś

Dodano: 29 marca 2012

Kiedy najlepiej montować rolety zewnętrzne?

Wbrew pozorom, moment w którym zdecydujemy się na zainstalowanie rolet zewnętrznych jest bardzo istotny. Zależy od niego wybór rodzaju skrzynki roletowej, którą będzie można w niekłopotliwy sposób zainstalować.

Wiosną wiele osób rozpoczyna budowę wymarzonego domu lub planuje remont i odświeżenie budynku. Pierwszy etap budowy jest doskonałym momentem na podejmowanie decyzji o wyborze i montażu rolet zewnętrznych.

Kiedy najlepiej montować rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne można zamontować także w budynku użytkowanym. Znacznie korzystniej jest jednak zrobić to już podczas budowy. Przemawia za tym wiele powodów.

Rolety zewnętrzne montowane przed ostatecznym wykonaniem elewacji - VERTEXPrzede wszystkim są to względy estetyczne. Jeśli decyzję o ich zamontowaniu podejmiemy na etapie budowy lub podczas wyboru projektu, wówczas będziemy mogli zastosować taką skrzynkę roletową, która nie będzie w ogóle widoczna. To rozwiązanie pozwoli uniknąć ingerencji w elewację obiektu w przyszłości. Dzięki umieszczeniu skrzynki rolety w nadprożu, po zwinięciu pancerza otrzymamy niczym nieprzysłonięte światło okna.

Roleta półokrągła - VERTEXDodatkową zaletą jest także możliwość docieplenia skrzynki, zamontowanej w otworze ściennym, za pomocą styropianu lub innego materiału ocieplającego. Warto również podkreślić, że odpowiednio wcześniej podjęta decyzja pozwoli nam uniknąć kosztów, które ponieślibyśmy montując osłony później, np. w przypadku wyboru sterowania elektrycznego. W takcie budowy możemy odpowiednio rozmieścić wiązki elektryczne, natomiast późniejszy montaż wymaga kucia ścian, rozprowadzenia wiązek i powtórnego malowania, a to z kolei generuje spore wydatki finansowe.

Rolety zewnętrzne w gotowym budynku

Nie zawsze jest możliwość podjęcia decyzji w najdogodniejszym momencie. Wiele osób dopiero z czasem postanawia wyposażyć dom w rolety. Wówczas do wyboru pozostają dwie opcje: roleta standardowa lub podtynkowa.

Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie rolety standardowej, ponieważ nie wymaga dużej ingerencji w ścianę. Jeżeli dom jest nieotynkowany, istnieje możliwość zastosowania skrzynki podtynkowej, jednak zachodzi wówczas konieczność podkucia nadproża. Następny krok to decyzja, w którym miejscu zamontować rolety: we wnęce okiennej czy na murze. Na koniec pozostaje już tylko dopasowanie koloru oraz wybór systemu sterowania. Potem zamawiamy gotową roletę wyprodukowaną na  konkretny wymiar.

Mieszkańcy starych kamienic mają nieco bardziej skomplikowaną sytuację, ponieważ na wymianę lub zamontowanie rolet zgodę musi wydać konserwator zabytków. Po otrzymaniu zgody nic nie stoi na przeszkodzie, by założyć właściwie dopasowane osłony.