Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem wyjeżdżając na urlop?

Dodano: piątek, 17 lutego 2012 13:11
Odpowiada: Marcin Miraś

Dom pozostawiony bez opieki podczas urlopowego wyjazdu może być łatwym celem dla włamywaczy. O zabezpieczeniu domu warto pomyśleć na długo przed planowanym wyjazdem. Jak zapewnić skuteczną i trwałą ochronę przed amatorami cudzej własności?

Potencjalne obiekty są często obserwowane już na kilka miesięcy przed dokonaniem rabunku. Włamywacze sprawdzają majętność mieszkańców i słabe punkty budynku, przez które mogą dostać się do wnętrza. Dlatego planując wyjazd nie należy o nim szeroko informować, na przykład zostawiając wiadomość na automatycznej sekretarce.

Wyjeżdżając na urlop należy zadbać o niepozostawianie widocznych śladów nieobecności. Warto poprosić sąsiadów, aby obserwowali nasz dom czy mieszkanie, zwrócili uwagę na kręcących się w pobliżu ludzi, dziwne hałasy, a także wynoszenie sprzętów przez osoby obce. Nawet tak proste czynności, jak otworzenie przez sąsiada na krótko okna, włączenie na jakiś czas światła oraz sprzątanie ulotek spod drzwi, mogą zabezpieczać dom przed włamaniem poprzez zniechęcanie złodziei.

Którędy wchodzi włamywacz?

Policyjne statystyki dowodzą, że większość włamań dokonywanych jest przez źle zabezpieczone okna. Intruzi wykorzystują zwykle okna umieszczone z dala od latarni i ruchu ulicznego. Najczęściej wybijana jest szyba i okno otwierane jest klamką. Często wtargnięcia dokonywane są przez otwarte lub uchylone okno lub też sprawcy wyważają albo podważają klamki.

Pamiętajmy, że nawet najlepszej jakości okna i drzwi balkonowe nie chronią całkowicie przed kradzieżą. Jednak można uczynić z nich trudną dla rabusiów przeszkodę i to w prosty sposób. Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie rolet zewnętrznych. Już sama ich obecność znacznie zminimalizuje ryzyko włamania, ponieważ mogą one nie tylko spowolnić, ale również całkowicie uniemożliwić wejście.

Ponadto rolety możemy tak zaprogramować, żeby otwierały i zamykały się o różnych porach, pozorując, że jesteśmy w domu. Jest to tzw. tryb security, który doskonale się sprawdza, kiedy planujemy dłuższy wyjazd lub urlop. Przy próbie włamania, gdy rolety są zamknięte, umieszczone w nich czujniki, tzw. kontaktrony, uruchamiają system alarmowy na zasadzie przerwania obwodu. Jeśli klient ma zamontowane kontaktrony w oknach, można ustawić rolety tak, aby przy próbie otwarcia okna rolety się zamknęły.

Jak działają rolety?

Jeszcze nie tak dawno temu popularną formą zabezpieczenia domu przed włamaniem były kraty. Obecnie, ze względu na niski poziom estetyczny i brak funkcjonalności, odchodzi się od tego typu rozwiązań na rzecz rolet zewnętrznych. Kraty oznaczają zwykle montaż na stałe oraz stanowią potencjalne zagrożenie dla domowników, na przykład podczas pożaru.

Obsługa rolet zewnętrznych jest niezwykle prosta. Do wyboru są różne systemy sterowania osłonami - manualne, elektryczne bądź radiowe.

Wszystkie typy rolet (Standard, Podtynkowe lub Nadstawne) można zintegrować z systemem alarmowym - dosyć powszechnie stosowanym w budownictwie jednorodzinnym. To kwestia dokupienia urządzenia przetwarzającego sygnał instalacji alarmowej na sygnał, który będzie odczytywany przez rolety, oraz kontaktronów (czujki otwarcia lub wyważenia okna).

Każdy rodzaj rolet stanowi dodatkową barierę do sforsowania dla włamywacza, narażającą go na hałas i interwencję sąsiadów. Zwiększa się zatem ryzyko wpadki, co działa zniechęcająco.

Zaprogramuj bezpieczny dom

Często stosowany jest system elektryczny kablowy. Sterowanie roletami odbywa się przy pomocy przełączników połączonych z silnikiem i między sobą. Rolety można wysterować tak, by działały pojedynczo lub centralnie. W praktyce oznacza to możliwość sterowania roletami tylko z wyznaczonych miejsc.

Technologia sterowania radiowego poszerza funkcjonalność systemu elektrycznego. Gdy decydujemy się na system elektryczny ze sterowaniem radiowym podczas projektowania instalacji elektrycznej nie trzeba uwzględniać przewodów ani puszek do włączników. Wystarczy jedynie doprowadzić zasilenie do rolet.

Dzięki systemowi sterowania radiowego w prosty sposób można sterować zarówno pojedynczą roletą, wydzieloną grupą lub systemem. Natomiast pod pojęciem systemu radiowego można rozumieć np. sterowanie kilku lub kilkudziesięciu rolet jednym pilotem, podłączenie do instalacji alarmowej, połączenie z oświetleniem, z ogrzewaniem, programowaniem czasowym. Pozwala na zdalne uzbrajanie alarmu, zamykanie bądź otwieranie rolet z wnętrza budynku lub z zewnątrz (zasięg około 100 m na wolnej przestrzeni).

Umożliwia on także stworzenie systemu tzw. inteligentnego domu, który pozwala na sterowanie całym domem począwszy od rolet, markiz, bram wjazdowych i garażowych, drzwi, okien dachowych, na ogrzewaniu i oświetleniu kończąc. Zaznaczam, że zamontowanie rolet zdalnie sterowanych wcale nie jest droższe od montażu rolet elektrycznie sterowanych z połączeniami kablowymi. Może się nawet okazać, że wyjdzie taniej, ze względu na brak konieczności nowej instalacji.

System sterowania, elektryczny bądź radiowy, można zintegrować z centralą roletową, a ją z kolei z centralą alarmową budynku. W przypadku wykrycia włamania lub innego zagrożenia, centrala alarmowa wysyła sygnał do centrali sterującej roletami. Następuje wówczas wydanie zaprogramowanego polecenia danej rolecie lub wszystkim roletom jednocześnie.

W ten sposób po wykryciu nieupoważnionego otwarcia okna wszystkie rolety zamkną się, a w przypadku uruchomienia alarmu pożarowego - wszystkie się otworzą. Zależy to od zaprogramowania poleceń centrali alarmowej.

Wyjeżdżając na urlop warto zabezpieczyć dom przed włamaniem, gdyż kradzieże w domach pozostawionych bez opieki zdarzają się niezwykle często. Dopóki nie dotyczą one bezpośrednio nas i naszych najbliższych, problem ten wydaje się nam jednak bardzo odległy. Dbałość o ochronę domu pozwoli podczas wyjazdu lepiej wypocząć.