Eksperci

Czym się kierować przy wymianie okien?

Odpowiada: Dariusz Olszewski

Dodano: 30 listopada 2011

Czym się kierować przy wymianie okien?

Wymiana okien nie jest tanim przedsięwzięciem. Okna popularne jeszcze w czasach PRL-u lub w początkach polskiego kapitalizmu najczęściej nie zapewnią już komfortu termicznego w pomieszczeniach ani odpowiedniej estetyki. Na co zatem zwrócić uwagę wymieniając okna?

Przy wymianie okien warto zakupić takie, które poprawią komfort mieszkania, wpłyną na obniżenie nawet o 30% kosztów ogrzewania oraz będą estetyczne i trwałe. Należy sprawdzić długość gwarancji i generalną solidność produktów.

Internorm - wymiana okien"Gwarancja dla wymieniających okna ma kluczowe znaczenie, ponieważ zapewnia im bezpieczeństwo ich użytkowania i komfort wynikający z tego, że nie muszą się obawiać, że przeznaczyli pieniądze na produkt, który nie spełni ich oczekiwań w dłuższym okresie. Pod tym względem 10 lat gwarancji oferowanej przez nas potwierdza solidność i jakość produktów. Należy powiedzieć, że gwarancja dotyczy całości okna za wyjątkiem okuć, na które udzielamy trzyletniej gwarancji. Jeżeli klient postępuje według procedur i wytycznych odnośnie gwarancji, to na pewno nawet intensywnie eksploatowanym okuciom nic się nie przydarzy" - mówi Dariusz Olszewski z IFTM Internorm.

Im mniejszy jest lokal tym okna są intensywniej eksploatowane. W blokach okna są na ogół używane częściej niż w domach, gdzie jest ich więcej. Bloki mieszkalne często znajdują się przy ruchliwych ulicach, gdzie okna narażone są na wpływ spalin.

"Pod tym względem bezkonkurencyjna jest stosowana przez nas w oknach PVC i drewniano-aluminiowych specjalna nakładka aluminiowa, która sprawia, że okno jest zdecydowanie bardziej odporne na wpływ niszczących czynników, co przekłada się na ich trwałość i możliwość wieloletniej eksploatacji. Ponadto stosowana w naszych oknach technologia wklejania szkła sprawia, że są one bardzo stabilne, sztywniejsze i mocniejsze" - mówi przedstawiciel firmy Internom.

Internorm - montaż okienWarto zadbać by nowe okna były przede wszystkim solidne. Jeśli okno nie będzie odporne na próbę czasu, energooszczędność, izolacyjność akustyczna oraz atrakcyjny wygląd przestaną mieć znaczenie. Jednak o energooszczędności nie należy zapominać. Obecnie, przy rosnących cenach energii, inwestycja w energooszczędne okna zwraca się coraz szybciej. Zastosowanie odpowiednich okien może w budynkach jednorodzinnych zmniejszyć straty ciepła nawet o 30%.

"Jeśli mieszkamy w bloku, gdzie ogrzewanie rozliczane jest ryczałtem, to można zdecydować się na prosty system okienny jak na przykład Passion czy nawet Solion. Jeśli ktoś zaś precyzyjnie rozlicza koszty ogrzewania, to lepszy będzie system Dimension+ lub w przypadku budynków, gdzie okien jest wiele lub gdy zależy nam na maksymalnej oszczędności energii, pasywny system Thermo Passiv" - wyjaśnia Dariusz Olszewski.

Przy wymianie okien istotna może być także ochrona przed hałasem.

"W naszym standardzie okna mają współczynnik Rw na poziomie 34 dB, czyli o 2 dB więcej niż u konkurencji. W razie potrzeby możemy zrobić okna, o współczynniku 45 dB, które zapewniają komfortową ciszę" - mówi specjalista Internorm.

Czasem administracja budynku narzuca obowiązek stosowania wybranych kolorów ram okiennych. Jeśli instalowane będzie okno z zewnętrzną nakładką aluminiową, można od strony wewnętrznej dowolnie dobrać kolor okna.

"W standardzie mamy 10 kolorów, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie, natomiast na życzenie wybór jest praktycznie nieograniczony" - mówi Dariusz Olszewski.

Dodatkowo warto rozważyć kwestię antywłamaniowości. Szczególne w przypadku domów lub mieszkania parterowego czy na ostatnim piętrze.

Po przeanalizowaniu swoich wymagań dotyczących estetyki, ochrony przed hałasem oraz energooszczędności należy wybrać produkt najtrwalszy. Wówczas kolejna wymiana okien nie będzie szybko potrzebna.