Eksperci

W jaki sposób sprawdzić energooszczędność okien?

Odpowiada: Artur Głuszcz

Dodano: 15 września 2011

W jaki sposób sprawdzić energooszczędność okien?

Szukając odpowiednich okien energooszczędnych do swojego domu, nie warto sugerować się jedynie opinią sprzedawcy. Aby mieć pewność, że kupujemy produkt wysokiej jakości, warto poznać parametry charakterystyczne dla stolarki energooszczędnej.

Okna są jednym z podstawowych elementów wpływających na izolację termiczną obiektu. Nieszczelna stolarka powoduje, że z budynków uchodzą znaczne ilości ciepła. W domu jednorodzinnym straty mogą sięgać 25%, natomiast w bloku nawet 45%, co znacząco zwiększa koszty ogrzewania. Na jakie parametry powinniśmy zatem zwracać uwagę przy ich zakupie? Na to pytanie odpowiada Artur Głuszcz, ekspert firmy MS więcej niż OKNA.

O energooszczędności okien informuje współczynnik U - im jest on niższy, tym okno jest bardziej energooszczędne. Największy wpływ na jego wartość mają parametry szyby, które zależą od metody konstrukcji, rodzaju zastosowanych materiałów oraz jakości wykonania.

Standardowo w oknach stosuje się wkłady dwuszybowe, w których dwie tafle szkła oddzielone są specjalną ramką dystansową, a powstała w ten sposób przestrzeń międzyszybowa wypełniona jest argonem, czyli gazem szlachetnym. Znacznie lepsze parametry ma nieco droższy wkład trzyszybowy, który dzięki dwóm komorom skuteczniej redukuje straty ciepła.

Współczynnik przenikania ciepła szyby często podawany jest jako U dla całego okna.

Niestety jest to poważne nadużycie ze strony sprzedawców, ponieważ pomijają w ten sposób izolacyjność ramy, która stanowi nawet do 40% całkowitej powierzchni konstrukcji. W stolarce PVC kluczowymi elementami wpływającymi na straty ciepła przez ramę są szerokość profilu oraz materiał, z którego wykonywane jest wzmocnienie.

Wymiary profilu energooszczędnych okien mają dużo większe znaczenie niż powszechnie podkreślana liczba komór z prostego powodu - system pięciokomorowy o szerokości 73 mm ma znacznie lepsze parametry cieplne niż 65 milimetrowy system sześciokomorowy.

Do wzmocnienia ramy najczęściej wykorzystuje się stal, która niestety jest mało wydajnym izolatorem. Najlepsze parametry uzyskuje się dzięki kompozytom poliestrowo-szklanym, które maksymalnie ograniczają powstające straty ciepła.