Eksperci

Na co zwrócić uwagę przy zakupie okien

Odpowiada: Izabela Tryba

Dodano: 05 maja 2011

Na co zwrócić uwagę przy zakupie okien

Noszę się z zamiarem wymiany okien w swoim domu, ale przy takiej różnorodności oferty na rynku ciężko odnaleźć odpowiedni produkt. Czym należy się kierować przy wyborze stolarki okiennej i na jakie parametry należy zwrócić uwagę?

Nie tylko parametry techniczne odgrywają znaczącą rolę w kwestii komfortu użytkowania okien. Równie istotne jest doprecyzowanie wszelkich szczegółów, które mają wpływ na cenę, tj. dopłaty za nietypowy kształt czy kolor okna.

Niezwykle ważnym parametrem jest współczynnik izolacyjności termicznej okna (U), który określa poziom strat ciepła. Im niższy współczynnik, tym mniejsze straty energii. Ten parametr jest najczęściej wyliczany dla samej szyby, jednak należy pamiętać, że na okno składa się również rama, dlatego powinniśmy wymagać podania współczynnika izolacji termicznej dla całego okna, aby być pewnym, że zakup w pełni spełni nasze oczekiwania, a także pomoże zredukować zapotrzebowanie energetyczne.

Na uwagę zasługuje również fakt możliwości doposażenia okna oraz podniesienia komfortu cieplnego poprzez wymianę gazu w pakietach trzyszybowych. Popularnym gazem stosowanym w tego rodzaju konstrukcjach jest argon, jednak dzięki jego wymianie na krypton bądź ksenon, uzyskamy znacznie niższy współczynnik izolacyjności termicznej.

Coraz częściej decydujemy się na wybór okien o nietypowym kształcie (np. koła lub trapezu lub z ozdobnym łukiem) bądź kolorze. W takim wypadku, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na sposób wyceny tego rodzaju stolarki, bowiem często okazuje się, że koszt jest zaskakująco wysoki.

Producenci oferują zwykle kilkanaście podstawowych kolorów, jednak bywa, że kolory niestandardowe bądź drewnopodobne, wiążą się z stosunkowo wysokimi dopłatami. W ofercie firmy OknoPlus, oprócz tradycyjnej bieli oraz brązu, mamy 11 kolorów drewnopodobnych, inspirowanych egzotycznym drewnem, które z pewnością trafią w gusta naszych klientów.

Poza tym, na życzenie, jesteśmy w stanie zaoferować dowolny kolor z bogatej palety blisko dwustu barw (RAL). Warto również wspomnieć o ofercie okien dwukolorowych, które pozwalają dopasować kolor stolarki okiennej jednocześnie do wnętrza oraz elewacji budynku.

Jeżeli już przebrniemy przez labirynt parametrów i profesjonalnych pojęć, dokonując trafnego wyboru na lata, powinniśmy się zastanowić, jakie dodatkowe akcesoria dobierzemy do naszych nowych okien. Szeroka oferta klamek, żaluzji (np. żaluzji stalowych), moskitier czy też szprosów dostępnych w ofercie OknoPlus z pewnością doda stolarce okiennej szyku i elegancji.