Eksperci

Zabezpieczenia antywłamaniowe do okien

Odpowiada: Tadeusz Mozerski

Dodano: 18 lutego 2011

Zabezpieczenia antywłamaniowe do okien

Jakiego rodzaju zabezpieczenia antywłamaniowe warto zainstalować w oknach?

Zabezpieczenie okna drewnianego przed włamaniem polega na wyposażeniu go w trzy elementy, których współdziałanie skutecznie zniechęci amatora cudzego mienia. Pierwszy z nich to szyby antywłamaniowe. Szyba o klasie antywłamaniowej P4 zbudowana jest z dwóch tafli szkła grubości 4 mm, z wklejonymi pomiędzy nimi 4 warstwami folii PVB. Miarą wytrzymałości szyb w danej klasie jest uderzenie kuli o masie 4,11 kg. Szyba P4 wytrzymuje 3-krotne uderzenie takiej kuli zrzuconej z wysokości 9 m.

Drugi element to okucia o zwiększonej odporności na włamanie. Zazwyczaj stosuje się okucia o klasie WK-1 lub WK-2. WK-2 to okucie wyposażone w elementy zabezpieczające wszystkie narożniki skrzydła - grzybki antywyważeniowe wykonane ze stali nierdzewnej o wysokiej twardości. Łącznie na całym skrzydle musi być umieszczonych do 11 (w zależności od rozmiarów okna) takich grzybków i specjalnie dopasowanych do nich zaczepów.

Trzecim ważnym elementem są klamki z kluczykiem. Jest to zabezpieczenie przed złodziejami wyposażonymi w sprzęt, którym są w stanie wyciąć w szybie otwór aby sięgnąć do klamki i otworzyć okno.