Eksperci

Okna z PVC jako wielkogabarytowe

Odpowiada: Jacek Jakubiak

Dodano: 16 lutego 2011

Okna z PVC jako wielkogabarytowe

Czy okna z PVC można zamówić jako wielkogabarytowe? Jakie są ograniczenia wielkościowe i ile zamówienie takiego okna może kosztować?

Nowoczesne systemy okienne dają architektom wielką swobodę w aranżacji przeszkleń. Istnieje wiele rozwiązań technicznych, które pozwalają na przeszklenie wielkich powierzchni. Najprostszym są oczywiście zestawy tradycyjnych okien połączone odpowiednimi łącznikami statycznymi.

Pewnym ograniczeniem mogą być w takich konstrukcjach względy techniczne (maksymalna wielkość skrzydeł zależna od zastosowanych profili, ograniczona nośność okuć) lub funkcjonalne (projektowanie zbyt szerokich skrzydeł ogranicza możliwości aranżacji wnętrza).

Wielu z tych ograniczeń nie mają nowoczesne systemy przesuwne: uchylno-przesuwne, przesuwne klasyczne i podnośno-przesuwne (skrzydła do 250 kg, niemal całkowity brak progu) - jak np. system HS Deceuninck. Ciekawym rozwiązaniem są też okna harmonijkowe, które pozwalają na niemal całkowite "otwarcie" salonu na ogród. Cena zależy od zastosowanego rozwiązania i powierzchni okien - może się wahać od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.