Eksperci

Jakie rodzaje szyb stosowane są w stolarce okiennej?

Odpowiada: Rafał Karpiński

Dodano: 14 grudnia 2015

Jakie rodzaje szyb stosowane są w stolarce okiennej?

W pakietach szybowych standardowo stosowane są szyby umożliwiające zatrzymanie ciepła wewnątrz pomieszczenia, a nawet pozyskanie go z energii słonecznej - z wykorzystaniem zjawiska tzw. "darmowego zysku ciepła". W tym celu szyby powlekane są warstwą specjalnie opracowanej kombinacji metali szlachetnych - tzw. powłoką niskoemisyjną. Powłoka ta przepuszcza światło naturalne oraz promieniowanie słoneczne ogrzewające pomieszczenie, i jednocześnie umożliwia zatrzymanie ciepła we wnętrzu.

Inwestorzy, którym zależy na bezpieczeństwie, powinni zwrócić uwagę na szkło laminowane. Szyby tego rodzaju powstają w wyniku trwałego połączenia dwóch tafli szkła za pomocą określonej liczby warstw folii PVB. W przypadku zbicia, szkło jest podtrzymywane przez folię, co zapobiega ewentualnemu zranieniu osób znajdujących się w pobliżu.

Stolarkę można też wyposażyć w szyby półhartowane lub hartowane, charakteryzujące się podwyższoną wytrzymałością na uderzenie przez miękkie, odkształcalne ciała, np. ciało ludzkie.

Ciekawym rozwiązaniem jest również szkło typu antisol - zapobiegające przegrzewaniu się pomieszczeń - i ornamentowe - pełniące funkcję dekoracyjną i zapewniające prywatność.