Dlaczego (podczas montażu okien) warto stosować profile podokienne z polistyrenu ekstrudowanego?

Dlaczego (podczas montażu okien) warto stosować profile podokienne z polistyrenu ekstrudowanego?

Dodano: piątek, 19 czerwca 2015 12:26
Odpowiada: Artur Głuszcz

Montaż dolnego elementu okna do muru to najbardziej skomplikowane połączenie, ponieważ oprócz okna trzeba także zamontować zewnętrzny okapnik i parapet wewnętrzny. Jest to najczęściej najsłabiej docieplony fragment muru, dlatego, chcąc ułatwić eliminację mostków termicznych w tym miejscu, warto zastosować ciepłe profile podokienne XPS, oferowane w kilku typach, dopasowanych do systemów okiennych oraz różnych grubości parapetów wewnętrznych.

Najważniejszą zaletą zastosowania pod ramą okienną profilu wykonanego z polistyrenu ekstrudowanego jest przesunięcie izotermy 0° maksymalnie na zewnątrz, co sprawia, że pod oknem nie tworzy się strefa przemarzania, a temperatura na powierzchni okna przy styku z parapetem jest wyższa.

Ciepły profil podokienny XPS wyposażony jest w specjalny zamek, pozwalający na dopasowanie go do konkretnego profilu ramy, z miejscem na klej oraz na taśmę rozprężną, która zapewnia szczelne połączenie z oknem. W efekcie następuje całkowita eliminacja możliwości przedmuchów powietrza i przedostawania się wody do wnętrza pomieszczenia.

Dopasowanie profili podparapetowych z polistyrenu ekstrudowanego do szerokości okna i grubości muru jest łatwe (można go przycinać nożem zarówno na długości jak i szerokości), jednak sam montaż wymaga nieco czasu, staranności i zastosowania specjalnych zapraw klejowych do styropianu lub kleju poliuretanowego w postaci nierozprężnej.

Montaż takich podokienników jest jednym z najlepszych sposobów na wyeliminowanie strat ciepła w tym fragmencie okna.