Eksperci

Jakie parametry powinno mieć okno dachowe?

Odpowiada: Janusz Komurkiewicz

Dodano: 10 lutego 2015

Jakie parametry powinno mieć okno dachowe?

Przy wyborze okien dachowych należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Najważniejsza jest energooszczędność. Porównując współczynnik przenikania okna Uw, w łatwy sposób możemy zdecydować, które okna mają lepsze parametry energooszczędności.

Większość okien dachowych charakteryzuje się współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie Uw = 1,3 W/(m²•K). Taki parametr pozwala na zmniejszenie strat ciepła w zimie i ograniczenie nagrzewania pomieszczeń latem. Do budynków, w których na oszczędność energii cieplnej położony jest szczególny nacisk, przeznaczone są okna o specjalnej konstrukcji, z superenergooszczędnym pakietem szybowym o współczynniku Uw poniżej 1,0 W/(m²•K).

Okna dachowe montowane są w połaci dachu, ponad głowami domowników, dlatego muszą spełniać wysokie wymogi bezpieczeństwa. Warto zwrócić uwagę na specjalne systemy wzmacniające konstrukcję okien oraz wieczystą gwarancję odporności szyb hartowanych na gradobicie.

Istotna jest także wentylacja pomieszczeń. Jeśli działa prawidłowo, w pomieszczeniu na poddaszu będzie panował zdrowy mikroklimat. W niektórych oknach znajdziemy automatyczny nawiewnik, który samoistnie dozuje ilość napływającego powietrza. Dba o optymalną ilość świeżego powietrza na poddaszu, nie "wyziębiając" wnętrza, przez co oszczędzamy energię cieplną i płacimy mniejsze rachunki za ogrzewanie.

Okna dachowe, chociaż służą do tego samego, różnią w kilku istotnych kwestiach. Niektóre z nich w standardzie posiadają ważne rozwiązania, w innych musimy za to dopłacić. Podczas zakupu warto przemyśleć różne aspekty, aby mieszkać bezpiecznie i komfortowo.