Eksperci

Lokalizacja szklenia i jego powierzchnia

Odpowiada: Tomasz Gelio

Dodano: 06 lutego 2015

Lokalizacja szklenia i jego powierzchnia

Przystępując do budowy każdego domu jednorodzinnego, w którym wykorzystano duże przeszklenia, należy mieć na uwadze przepisy prawne wprowadzone na początku ubiegłego roku. Określają one, iż współczynnik całkowitej przepuszczalności energii słonecznej (g) nie może przekraczać 0,35.

Celem nowelizacji było nie tylko ograniczenie zużycia energii potrzebnej na ogrzewanie budynku, ale i zrównoważenie jego ogólnego bilansu energetycznego, na który składa się także energia potrzebna do chłodzenia pomieszczeń. Ogrzanie wnętrza o 1°C jest kilkukrotnie tańsze niż jego schłodzenie o tyle samo. Dlatego też stosowanie przeszkleń o wysokim g, w celu pozyskania ciepła ze słońca, nie należy do optymalnych rozwiązań. W sezonie grzewczym dociera do nas bowiem jedynie ok. 20-25% rocznego promieniowania słonecznego.

Pozostałe 75-80% przypada na miesiące, w których kluczowe jest chłodzenie pomieszczeń. Bardziej skuteczne jest stosowanie szkieł wysokoselektywnych z powłokami przeciwsłonecznymi (np. SunGuard SN 70/35). Blokując prawie dwie trzecie promieniowania słonecznego zapobiegają one nadmiernemu przegrzewaniu się wnętrza domu, dzięki czemu obniżają koszty związane z klimatyzowaniem pomieszczeń, zapewniają komfortową atmosferę oraz pozwalają zredukować konieczność korzystania ze światła sztucznego.

Tomasz Gelio, Dyrektor Marketingu Guardian Częstochowa

 

Więcej na stronach internetowych:

www.guardian-czestochowa.com

www.guardian.com

www.sunguardglass.com

źródło i zdjęcia: Guardian